Hubnutí je pro mnohé z nás celoživotním evergreenem. Vidina štíhlé postavy je pro spoustu žen opravdu silným motorem. Ne všechny ale hubnutí berou za správný konec.

Nejčastější chybou, které se při snaze zbavit se nadbytečných kilogramů dopouštíme, je, že se tento proces snažíme co nejvíce urychlit. Tedy zhubnout co nejrychleji. I za cenu nemalých zdravotních problémů, které s sebou přináší spousta drastických diet. Obzvláště nebezpečné je hladovění, s nímž je spojena celá řada zdravotních potíží v čele se životem ohrožující anorexií. Pokud zkrátka hubnout, tak zdravě! Ideálně pod dohledem lékaře, nebo alespoň výživového poradce.

Nejznámější diety

Nízkoenergetická, nízkosacharidová, instantní, hollywoodská, Doberského, Atkinsonova, Dukanova, keto dieta, cambridská, proteinová, dělená strava, grapefruitová, vajíčková, bramborová, chlebová, rýžová, zónová, dieta podle krevních skupin, podle principu Jin a Jang. To vše jsou na různých principech postavené diety, jejichž cílem je úbytek tukové hmoty, a tedy i nadbytečných kilogramů. Žádnou nebudeme zatracovat ani upřednostňovat. Poradíme vám ale, jak, respektive s čím své hubnutí podpoříte. Pokud z titulu tohoto článku dedukujete, že se jedná o chia semínka, tak tipujete správně.

Zázračná chia semínka

Ne nadarmo se tato nejdůležitější potravina Aztéků řadí mezi superpotraviny. Chia semínka jí skutečně jsou. Jejich hlavní předností je vysoký obsah proteinů, sacharidů, zdravých tuků a vlákniny. Stejně jako draslíku, fosforu a zinku. Ale také omega 3 mastných kyselin a antioxidantů. To vše jsou složky, které zdraví významně prospívají. A obzvláště při hubnutí bychom jejich příjem rozhodně neměli snižovat. A to se v případě některých diet bohužel děje.

Pozor na nedostatečný příjem bílkovin!

Další častou chybou, které se při honbě za štíhlou postavou dopouštíme, často bývá i nedostatečný příjem bílkovin. Ty si totiž tělo následně získává nikoliv z tuků, nýbrž ze svalů. Následkem je nežádoucí úbytek svalové hmoty – na úkor hmoty tukové, jež bohužel často zůstává. A právě chia semínka díky svému vysokému podílu proteinů tento bílkovinný deficit vyrovnají. Výsledkem pak místo úbytku svalové hmoty je její budování.

Snadno zasytí a eliminují chuť na sladké

Další předností chia semínek jsou jejich hydrofilní vlastnosti. Po smíchání s tekutinou (vodou, mlékem, jogurtem) až dvanáctkrát zvýší svůj objem do podoby jakéhosi lehce stravitelného gelu. Ten nejenže snadno zasytí, ale především po jeho konzumaci nebudete mít chuť na sladké, jak se často při změně stravovacích návyků stává. Nabobtnalá chia semínka totiž v trávicím traktu také výrazně zpomalují přeměnu sacharidů na jednoduché cukry.

Jak chia semínka konzumovat?

Z chia semínek se spolu s výše zmíněným gelem, který připravíte smícháním jednoho dílu semínek a deseti dílů vody (výslednou hmotu nechte minimálně dvě hodiny odstát), připravují i kaše a energizující nápoje. Velké oblibě se těší i chia shaky (koktejly), což jsou jakési polotovary v podobě prášků, které jednoduše nasypete do shakeru, zalijete vodou a do minuty je shake připravený ke konzumaci.

Připravte si chia shake!

Na serveru ecoblog.cz, na kterém najdete praktické recenze a testy ekologických a zero waste produktů různých značek, byla na toto téma nedávno publikovaná velmi přínosná chia shake recenze, z níž se dozvíte vše podstatné. Tedy při jakých příležitostech je vhodné chia shake konzumovat, přesný postup jeho přípravy, a nechybí ani chutné recepty. Ze chia shake si totiž můžete připravit i vynikající palačinky. Co je takhle vyzkoušet?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno