Čeká vás pracovní pohovor na opravdu skvělé pracovní místo a vy už dopředu víte, že s vámi stres a nervozita pořádně zacloumá? Základem úspěchu je dobrá příprava a reálná očekávání. Zkuste se připravit podle praktického návodu, který vám přinášíme, a na svém pohovoru určitě zazáříte.
Jak úspěšně zvládnout pracovní pohovor? Základem všeho je kvalitní příprava
Štěstí přeje připraveným a u pohovoru toto rčení platí dvojnásob. Jestliže vás jen při pomyšlení na blížící se schůzku chytají žaludeční potíže a třesou se vám ruce, potřebujete se uklidnit a získat zpět ztracené sebevědomí. K těmto účelům výborně poslouží kvalitní příprava, která zahrnuje hned několik bodů, na které byste neměli zapomenout. Proto si vyhraďte pro přípravu dostatek času, jdeme na ni.
1/ Ujasněte si své priority a cíle
Ať už se hlásíte na jakoukoliv pozici, měli byste jasně znát své cíle, priority a také svoji cenu. Ujasněte si dopředu, co od práce očekáváte, kolik jste schopni obětovat kariéře a pod jakou finanční hranici jednoduše jít nemůžete.
Jedná se o velmi individuální postoje, které máme každý úplně jinak nastavené. Možná vás láká vyzkoušet danou pracovní náplň natolik, že polevíte z vyššího platu. Jindy zase víte, že si za své vědomosti zasloužíte více, než bylo napsané v inzerátu. V každém případě se vyplatí vědět již před vstupem do kanceláře, jaké jsou vaše požadavky a pracovní cíle. Často takovou otázku můžete také slyšet z úst personalisty.
Tip: Zkuste si dané priority sepsat také na papír a připomenout si je těsně před pohovorem.
2/ Vyberte si vhodné oblečení podle pozice, na kterou se hlásíte
Oblečení na pohovoru hraje poměrně důležitou roli. Vybírejte kousky ve formálním stylu, které se hodí pro danou pozici. Vysoce postavené manažery a ředitele nepotkáte bez obleku a společenských bot. Naopak pro práci v kanceláři postačí halenka a sukně ke kolenům a sladěné baleríny. Nepřehánějte to s parfémem, make-upem ani šperky. Také zkontrolujte kvalitu a čistotu vašeho oblečení.
3/ Informace si zjišťujte předem
Za hodinu máte být na schůzce a teprve si cestou hledáte, co je ta firma vlastně zač? Takovým přístupem mnoho lidí neoslníte.
Všechny informace z webu společnosti, sociálních sítí (popřípadě i článků) si nastudujte dostatečně dopředu a několikrát si pročtěte ty nejdůležitější. Ve většině případů na pracovním pohovoru padne otázka: Co víte o naší společnosti? Čím se zabývá?
Také neuškodí vypsat si několik záchytných bodů na papír a opět si je přečíst několik minut před pohovorem. Snažte se však vyjadřovat vlastními slovy, naučenými frázemi z webových stránek o svém zájmu nikoho nepřesvědčíte.
4/ Zkontrolujte životopis
Pravděpodobně jste životopis poslali personalistovi již dopředu a na jeho základě vás k danému pohovoru přizval. Někdy se však ještě stává, že firmy požadují životopis dodat až na pohovoru. V každém případě ve svém CV nikdy nelžete a uveďte pouze pravdivé informace. Také dbejte na jeho formu a design. V dnešní době se používají především strukturované životopisy, které jsou přehledné, jednoduché a stručné.
5/ Nekažte si zbytečnostmi první dojem
Zkazit si první dojem u zaměstnavatele vás může stát hodně: buď celou pracovní příležitost, nebo minimálně náročné napravování tohoto dojmu. Proto si dejte pozor, abyste si jej nezkazili úplnými malichernostmi, jako je například pozdní příchod nebo zvonící telefon.
Pro příchod na schůzku si vyhraďte dostatek času tak, aby vás nepřekvapila ani případná kolona nebo jiné zdržení na cestě. Vypněte si telefon a naposledy zkontrolujte svůj vzhled v zrcátku. Před schůzkou nekuřte cigarety a včas vyhoďte žvýkačku. Dbejte také na základy slušného chování a při příchodu nahlas pozdravte, stiskněte pevně podanou ruku a vyčkejte až vás vyzve protější strana k usednutí na židli.
6/ Pohovor není výslech: Nebojte se projevit
Zkušení personalisté radí: Nebojte se projevit. Pracovní pohovor by měl být dialog mezi oběma stranami, takže reagujte na dané otázky obsáhlejšími odpověďmi než jen pouhé ano/ne. Také se doptávejte na podotázky, nechte si představit pracovní pozici a její náplň a projevte svou iniciativu.
Nesnažte se působit vlezle nebo arogantně, ale myslete na to, že personalista vybírá nového zaměstnance stejně tak, jako vy si vybíráte nového zaměstnavatele.
7/ Vyzdvihněte své klady a nestyďte se za ně
Rozhodně nesnižujte své dosavadní úspěchy a nebojte se přiznat, v čem jste opravdu dobří. Na pohovoru se rozhodně nemusíte podceňovat, naopak vsaďte na klidné asertivní jednání, které zaměstnavateli prozradí, že před ním sedí silná a sebevědomá osobnost.
Samozřejmě všeho s mírou, abyste nepůsobili příliš pyšně. Avšak zmínit slušně své úspěchy a klady rozhodně stojí za to. Přece jenom chcete zaujmout a dostat pracovní místo, na které se dost možná hlásí několik dalších uchazečů, tak zařiďte, aby si vás pamatovali.
Tip: Pokud nemáte příliš předchozích zkušeností a úspěchů, zkuste si vzpomenout na nějakou zajímavost o vaší osobě, která by druhou stranu mohla zaujmout nebo i rozesmát. Plusové body už se jenom hrnou.
8/ Pozor na neverbální komunikaci
Koulení očima, překřížené ruce, pokukování po hodinách a povzdechy vám příliš nepomohou. Kroťte své tělo a nechovejte se jako doma na gauči. Sedněte si zpříma a dívejte se personalistovi do očí. Občas se usmějte nebo pokývejte hlavou na souhlas. Snažte se však nepůsobit příliš strojeně. Uvolněná, slušná a vstřícná komunikace (i ta neverbální) je to pravé pro pracovní pohovor.
Tip: Pokud si nejste jistí, jak při mluvení vypadáte a co děláte se zbytkem těla, zkuste si neverbální projev trénovat doma před zrcadlem a osvojte si základy řeči těla.
9/ Co na pohovoru neříkat?
Existují věty, které si nechte pro své kamarádky, ale na pohovoru se jim obloukem vyvarujte. Patří mezi ně:
- S mým bývalým šéfem jsme se hrozně pohádali, tak jsem dal/a výpověď.
- Žádné slabé stránky nebo nedostatky nemám.
- Moje současná práce je prostě příšerná, nemám žádné volno a furt mi přidávají další povinnosti.
Stěžování si na vaši minulou či současnou práci a vedení rozhodně nepřesvědčí budoucího zaměstnavatele k tomu, aby vás přijal. Naopak se mu v hlavě rozsvítí varovné světlo, ať už jsou vaše stížnosti oprávněné či nikoliv. Nikdo totiž nemá rád žabomyší války ostatních a také si váš budoucí zaměstnavatel může rychle domyslet, jak asi budete mluvit o něm.
Stejně tak se vyplatí přiznat alespoň jednu slabou stránku, i kdyby se mělo jednat o nějakou maličkost. Vyplatí se rozmyslet si tuto odpověď dopředu a vybírat ze slabých stránek, které nejsou podstatné pro výkon povolání, na které se hlásíte. Například tisková mluvčí by neměla mít problémy s komunikací na veřejnosti, ale u takového online marketéra již tento nedostatek většinou nevadí.
10/ Připravte si otázky do zásoby
Další nevhodnou větou, která by z vaší strany na pohovoru neměla zaznít, je: Nemám žádné otázky. Projevte trochu zájmu a připravte si do zásoby 3-5 otázek, na které se chcete zeptat. Většinou prostor pro dotazy dostanete až na konci schůzky, takže si je šetřete. Pokud opravdu už nevíte, na co dalšího se zeptat nebo byly vaše otázky nevědomky zodpovězené během dialogu, můžete z této závěrečné zkoušky zkusit vybruslit alespoň sdělením, že vše, co vás zajímalo bylo již řečeno nebo jste se na to zeptali průběžně.
Přejeme na pohovoru mnoho štěstí a dodáme jednu radu na závěr: Nezapomeňte, že i personalisté jsou jenom lidé a za počáteční nervozitu nebo nějaké to přeřeknutí se hlavy netrhají.