Máte dům bez garáže a rozhodli jste se postavit samostatně stojící garáž? Víte, co vše k tomu potřebujete a jak začít? Inspirujte se ověřenými tipy, které vás provedou stavbou garáže svépomocí. Vytvořte si prostor pro parkování auta, pro umístění dílny, ale také pro své koníčky a trávení volného času.

Využití garáže

Před samotnou stavbou garáže si naplánujte, na co přesně ji budete využívat. Pokud bude garáž jen pro parkování automobilů, navrhněte dostatečně velký prostor nejen na najíždění do garáže, ale také vysedání a nasedání do auta. Pokud máte na garáž určený jen malý prostor, vyberte si rolovací garážová vrata, která vám ušetří množství prostoru v garáži i před ní.

Velikost garáže

Až budete vědět přesné využití garáže, můžete si rozmyslet i její velikost. V některých případech jste omezeni pozemkem, případně vestavěnou garáží, která je součástí domu. Jindy je potřeba myslet i na dostatečně dlouhou a širokou příjezdovou cestu. Chytře zvolená garážová vrata vám pomohou získat prostor například pro regály, skříně nebo ponk, pokud má být garáž využita zároveň jako dílna.

Výběr garážových vrat

Vybrat si můžete garážová vrata dvoukřídlá, zmíněná rolovací vrata nebo například sekční vrata. Samozřejmostí je výběr z několik barev a odstínů. Je na vás, jaký vzhled vrat si zvolíte a zda chcete klasicky vypadají garáž nebo originální design. Vyzkoušet můžete dokonce i potisk garážových vrat, případně se inspirovat kolekcí návrhářky Ivy Bastlové.

Jak začít

Na stavbu garáže potřebujete dostatečný stavební materiál, zaměření geodetem a položení základů. Pokud je garáž součástí domu, je to pro vás mnohem jednoduší a můžete to nechat na stavební firmě. V případě, že chcete postavit samostatně stojící garáž, je potřeba ji alespoň částečně sladit k domu. Můžete si na ni nechat vypracovat projekt a požádat o realizaci garáže stavební firmu. U stavby svépomocí ušetříte finance, ale ne čas a energii.

Výhody a nevýhody

Výhodou samostatně stojící garáže je možnost stavět ji postupně, až máte hotový dům. Jedná se také o levnější variantu. Nevýhodou je nutnost dalšího materiálu, práce a času, který musíte stavbě věnovat. Garáž by rozhodně měla mít pevné základy a ideálně betonovou podlahu. Pokud jste se rozhodli pro garáž jako součást domu, je potřeba zajistit bezpečí z hlediska požáru a také zabránit úniku zplodin do domu.

Pokud vám to prostory dovolí nebojte se rozšířit využití své garáže. Ta nemusí být jen k parkování auta, ale také může sloužit jako dílna, případně částečně jako domácí posilovna nebo kreativní dílna. Využijte prostor garáže naplno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno