V pubertě snad každého z nás potrápily nevzhledné pupínky. Akné však představuje strašáka nejen pro všechny dospívající, ale i bohužel se s ním často potýkají i ti, kteří už dávno nejsou ve věku náctiletých. Teď v létě se navíc celá situace ještě zhoršuje. Jak je to možné a v čem děláme chyby?

 

Nehlídáte si životosprávu

V dospělosti nás trápí hlavně akné na bradě, kolem nosu a rtů. Na vině bývá celá řada faktorů, k těm nejčastějším často patří nevhodná životospráva. A řekněme si upřímně, že letní strava nebývá zrovna dokonalým ukázkovým jídelníčkem. V této době totiž hodně hřešíme, dopřáváme si svačinky z rychlého občerstvení, sladké zmrzliny, koktejly, drinky, nepohrdneme ani alkoholem. Tento typ stravování se negativně podepisuje nejen na naší postavě, ale odrazí se právě i na naší pleti. Pomůže tedy vyškrtnout z jídelníčku příliš kořeněná, mastná a sladká jídla, vyvarovat se alkoholu. Měrou vrchovatou si naopak dopřávejte ovoce a zeleninu, které obsahují cenné vitamíny, minerály a antioxidanty.

 

Nedáváte si pozor na slunce

Někdy to vypadá, že sluníčko má na akné doslova blahodárný vliv a zánětlivé projevy tlumí a vypaluje. Obvykle je to ale jenom zdání, na pupínky a rozšířené póry působí spíš negativně, protože ucpává vývody mazových žláz. Opalování někdy dokonce sklony k akné vyvolává. Před sluncem se proto nezapomeňte dostatečně chránit. Volte opalovací krémy s lehkou texturou nebo emulze ve spreji, které aknózní pleť zbytečně nezatěžují. Vyhněte se naopak přípravkům na olejové bázi.

 

Přeháníte to s make-upem

V létě se víc potíme, takže se póry daleko snadněji ucpou. A odtud už pak vede jen krůček k tomu, aby se vytvořily vhodné podmínky pro množení bakterie Propionibacterium acnes, která způsobuje akné. Přidáme-li k tomu ještě vrstvy make-upu, kterého se mnohé z nás nedokážou vzdát ani v parném létě, na problém je zaděláno. Na koupališti, u bazénu i na pláži u moře proto nechte svou pleť volně dýchat. Uvidíte, že vám za to poděkuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno