Karanténa představuje velký nápor na psychiku. Plošná opatření, která byla zavedena, se podepsala na životech nás všech. Zničehonic jsme totiž zůstali uvěznění ve svých domovech. Nejde se tak divit, že nás občas přepadne úzkost, stres nebo dokonce deprese. Jak se s těmito nezvanými návštěvníky poprat?

Stanovte si jasný řád

Abyste trudnomyslným myšlenkám nepropadli a udrželi si zdravý rozum, stanovte si jasný řád, tedy co a kdy budete dělat. V běžném životě máme všechny každodenní aktivity zautomatizované a děláme je naprosto rutinně. Pravidelnost totiž každý z nás potřebuje, a tak je nezbytné zachovat si ji i teď. Zaveďte různé rituály a snažte se udržet normální stav ve všech oblastech, tedy v pracovním režimu, v chodu domácnosti, ve spánku, ve stravě, v pohybu. Nejistota a nepředvídatelnost oslabuje psychiku.

Nepřehánějte to se sledováním zpráv

Ano, všichni potřebujeme vědět, jak se situace vyvíjí. Ale sledovat od rána do večera každou zprávu, která na téma koronaviru „vyběhne“ v médiích, naší psychice rozhodně nepřidá. Spíš naopak, všechny ty reportáže, rozhovory, tiskové konference a zaručené tipy a rady nás znepokojují, způsobují nervozitu a vyvolávají paniku. Stačí, když se podíváte jednou denně na nějaké souhrnné zpravodajství z ověřených zdrojů, abyste znali fakta a dovedli získané informace zasadit do kontextu.

Využijte čas na maximum

Využijte čas, který jste získali, opravdu na maximum. Věnujte se rodině a utužujte tak vzájemné vztahy, volejte si s přáteli a příbuznými. Dostatek času si najděte také sami pro sebe, vzdělávejte se, čtěte, pusťte se do ručních prací. Konečně můžete také začít cvičit, právě teď totiž odpadly všechny vaše výmluvy. Na internetu najdete řadu návodů a videí, jak začít, aniž byste potřebovali něco jiného než podložku na cvičení. Investovat ale samozřejmě můžete i do šikovných přístrojů, díky nimž bude hubnutí efektivnější. Skvělou volbu představuje třeba běžecký pás nebo rotoped, které vám pořádně rozproudí krev. Potřebujete-li vybít přebytečnou energii, pořiďte si boxovací pytel, který krásně uvolní nahromaděné napětí. Zkrátka dělejte cokoli, ale hlavně nerezignujte. Vězte, že bude líp!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno