Životnímu prostředí dáváme svým chováním hodně zabrat. Přitom stačí změnit jen málo – svůj přístup. Vyžeňte z hlavy názor, že jednotlivec sám nic nezmůže a ničeho nedosáhne. Není to pravda. Jak se začít k přírodě chovat ohleduplněji a laskavěji, abychom ji pomohli zachovat pro budoucí generace?

 

Dodržujte jednoduchá pravidla

Některé zásady jsou jednoduché a všem dobře známé. Místo automobilu využívejte městskou hromadnou dopravu, místo klasických variant čisticích prostředků dejte přednost těm ekologičtějším, které neobsahují škodliviny a jsou rychle biologicky rozložitelné, z materiálů preferujte ty recyklované a při nakupování podporujte kvalitnější místní výrobky a regionální dodavatele.

 

Třiďte odpad

Většinu odpadu, který každý z nás dennodenně produkuje, lze snadno třídit. Kontejnery na sklo, plasty, papír, nebezpečný odpad či bioodpad dnes najdeme prakticky na každém rohu. Stále rozšířenější jsou také oranžové kontejnery na textil. Třídění odpadu nikdy nebylo jednodušší a dostupnější – stačí udělat jen pár kroků a pomůžete ušetřit cenné zdroje i energie. Z recyklovaných PET lahví se vyrobí módní doplňky, koberce či spacáky, z nápojových kartonů zase stavební desky pro stavbu rodinných domků. Textil, vhozený do kontejneru, buď poslouží někomu potřebnému, nebo z více opotřebovaných kousků mohou recyklací zase vzniknout podložky, přikrývky, čisticí utěrky, hadry nebo náplně polštářů.

 

Nevyhazujte

Snažte se, abyste produkovali co nejméně odpadu. Igelitové tašky vyměňte za látkové, které se dají používat opakovaně, jídla nakupujte jen tolik, kolik se opravdu sní, svačinu si do práce noste v plastových krabičkách. Než se rozhodnete nějakou věc vyhodit, popřemýšlejte, jestli by ji nešlo opravit, využít jinak nebo někomu darovat.

 

Uskromněte se

Naši společnost charakterizuje konzumní styl života. Reklamy nás neustále nutí do nakupování nových a nových výrobků, které jsou momentálně moderní. Co na tom, že zítra už budou zase zastaralé a vystřídají je jiné, novější. Jednoduchá rada proto zní, uskromněte se. Nakupujte jen to, co opravdu potřebujete a investujte do dražších a především kvalitnějších kousků, které vám poslouží delší dobu. Inspirovat se nechte principem tzv. udržitelné módy. A nezapomeňte, každá, i ta sebemenší prospěšná aktivita se počítá!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno