Máte v rukou čerstvý řidičský průkaz a nevíte, co přesně vás nyní čeká a jak se chovat, abyste brzy cítily v autě potřebnou jistotu? Začněte tím, že budete řídit, co nejčastěji. Inspirujte se tipy, které prověří vaše řidičské schopnosti, a těšte se na každou jízdu.

1) Jezděte pravidelně

Není nic lepšího než začít po autoškole jezdit tak pravidelně, jak to jde. I když vás autoškola bavila a testy i jízdy jste dali na jedničku, věřte, že v běžném provozu, bez učitele na vedlejším sedadle, je jízda autem o trošku náročnější. Abyste byli skvělým řidičem je potřeba se hlavně vyjezdit, zažít jízdu v dešti, na sněhu nebo na zledovatělé cestě. V autě musíte také přemýšlet za druhé a předpokládat jejich rozhodnutí, jen tak budete jezdit plynule a hlavně bezpečně.

2) Nechte si poradit

Aby pro vás nebylo příliš náročné začít jezdit autem bez instruktora, vezměte si s sebou rodiče, kamaráda nebo třeba partnera. Požádejte své spolucestujícího, který je již skvělým řidičem, aby vám občas poradil a řekl, co děláte správně a čeho se naopak vyvarovat.

3) Vyzkoušejte školu smyku

Nejlepší způsob, jak si vyzkoušet věci, které vám při jízdě autem dělaly problém je škola smyku. Naučí vás také, jak se chovat v kritických situacích a vy získáte větší důvěru v sebe sama. Ve škole smyku se můžete naučit také couvat, parkovat nebo jezdit na mokrém a kluzkém povrchu.

4) Přemýšlejte i za ostatní

I když máte pocit, že jste skvělý řidič, myslete i na to, že na silnici potkáte spoustu začátečníků, vystresovaných řidičů nebo těch, kteří mají za volantem strach. Je tedy dobré myslete i na ně a vždy předvídat, jak se zachovají. Mnozí lidé zapomenou zapnout nebo vypnout blinkr a nečekaně odbočí, nebo se nevěnují řízení tak, jak je potřeba. Vždy buďte obezřetní, abyste dokázali včas a správně zareagovat.

5) Znejte stav svého vozu

Je dobré vždy znát technický stav svého vozu, abyste předešli možným problémům. Určitě si v autě nechte opravit tachometr a nespoléhejte na to, že jedete zhruba tou rychlostí, jakou byste měli. Pozornost věnujte i opravě řídící jednotky, každoročně si nechte zkontrolovat v servise brzdy a při výměně pneumatik trvejte na geometrii kol. Nezapomeňte si pořídit také autoklíč s imobilizérem, který pomáhá zajistit auto proti krádeži. A jeden náhradní autoklíč si nechte doma, kdybyste si náhodou klíče v autě zabouchli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno