Vlasy, ať jsou dlouhé nebo krátké, během chladných a sychravých dnů velmi trpí. Chlad, vítr a suchý vzduch v místnostech, kde už se začíná topit, to vše si na kadeřích i pokožce hlavy, vybírá svou daň. Vlasy mohou být suché a krepaté, pokožka citlivá a často svědí a mohou se tvořit lupy. Tomu všemu je ale možné zabránit, pokud dopřejete vlasům důkladnou péči.
1. Stejně jako podporujete svou imunitu pomocí vitaminů a minerálů, také vlasy potřebují svou dávku zdraví. Důležité jsou pro ně vitaminy A, B6 a B12, E a v neposlední řadě také vitamin C. Mezi minerály, které jsou pro krásu vlasů nepostradatelné, a to nejen na podzim, patří železo, vápník a také zinek. V jídelníčku by tak nemělo chybět čerstvé ovoce, zelenina, ale také bílkoviny, které dodá kvalitní maso, ale i quinoa. Zařadit byste měli také antioxidanty, které mohou dodat chia semínka.
2. Hydratace je důležitá pro celý lidský organismus a vlasy nejsou výjimkou. Zvláště v období, kdy nosíte čepice nebo naopak nenosíte čepice a vlasy jsou vystaveny na pospas větru a dešti, suchému vzduchu v přetopených místnostech, potřebují vlasy a vlasová pokožka dostatek hloubkové hydratace. Základem je samozřejmě pitný režim sestávající z vody a bylinkových nebo ovocných čajů. Svůj běžný šampon vyměňte za ten, který obsahuje keratin a přírodní oleje. Naopak se vyhýbejte šamponům určeným pro mastné vlasy, takové produkty zbytečně zbavují vlasovou pokožku ochranného filmu a ona se pak stává náchylnější k poškození a celkově citlivější. Platí také, že v chladném období není dobré mýt si vlasy příliš často a vyvarovat byste se měli i používání horké vody, díky níž by byly vlasy zbytečně vysušené.
3. Nejen výběr šamponu je v tomto ročním období důležitý více než jindy. V péči o vlasy by neměl chybět také vhodný kondicionér, který vlasy uzavře, díky tomu se snáze rozčesávají, nezacuchávají se a lépe odolávají nepříznivému počasí. Nenanášejte jej až ke kořínkům, vlasy by se zbytečně rychle mastily, ale až od středu ke konečkům. Dále by v péči o kadeře neměly chybět regenerační a hloubkově vyživující masky a séra, která mohou zabránit nadměrnému vypadávání vlasů.
4. Nikdy, ale opravdu nikdy nechoďte ven s mokrými nebo vlhkými vlasy. Vlivem chladného počasí, by mohly vlasy popraskat a začít nadměrně vypadávat. Po umytí proto nechte vlasy buď proschnout na vzduchu nebo je vyfénujte. Horký vzduch by ale měl být tabu, fénování studeným vzduchem sice trvá díle, ale rozhodně je šetrnější. Opatrně také s žehlení a kulmování vlasů. Také při rozčesávání buďte opatrní. Právě hrubé zacházení s hřebenem, dokáže vlasy polámat, způsobuje statickou elektřinu a ani vlasové pokožce se nelíbí, když jí dřeme tvrdým hřebenem. Buďte proto ke své hlavě ohleduplní.
5. Vykukující kadeře z pod pletené hučky sice vypadají na fotkách v módních časopise skvěle, ale v reálném životě jim to nedělá ani trochu dobře. Konečky jsou kvůli tomu náchylné k lámání a třepení. Pokud jste tedy majitelkou dlouhých vlasů, uděláte jim dobře, pokud je pod čepici zapletete do volného copu a zastrčíte je pod pokrývku hlavy. Ideální je také nechat si před zimou konečky zastřihnout, aby byly zdravé a silné.
Produkty galerie
Kondicionér, GRN, 255 Kč
Regenerační olej na vlasy, GRN, 285 Kč
Bylinný elixír Rakytník, MaxiVita, 70 Kč
Kofeinový šampon, Revitalon, 149 Kč
Vlasové sérum, Revitalon, 229 Kč
Šampon na vlasy Divoká růže, Urtekram/milujubio.cz, 299 Kč
B-komplex, Vitar EKO Friendly, 99,90 Kč
Chia semínky, Menu Gold, 44,90 Kč
Quinoa, Menu Gold, 51,90 Kč