1) Kromě výběru ideálního jízdního kola, byste měli vždy koupit také cyklistickou přilbu. Povinnost nosit přilbu na kole platí do 18 let, ale je doporučena i pro dospělé cyklisty. Přes 70 % cyklistů totiž při jakékoliv nehodě utrpí úraz hlavy. Pokud můžete tak pořiďte přilby pro celou rodinu a jděte svým dětem příkladem.
2) Skvěle vám poslouží i cyklistické rukavice. Pokud se chystáte projíždět nerovným náročnějším terénem, tak oceníte, když vás dlaně nebudou tlačit a nebudou vám na řidítkách klouzat. Navíc vás také rukavice mohou ochránit v případě pádu.
3) Pro menší děti, ale také pro sportovní cyklisty se hodí i chrániče. Můžete si pořídit chrániče kolen a loktů, které se dají použít třeba i na in-line brusle. Na cesty se skvěle hodí i pohodlný batoh nebo ledvinka, ve které mějte alespoň malou lékárničku.
4) Jízdní kolo je bráno jako nemotorové vozidlo, které ovšem musí splňovat zákonem dané předpisy. Samozřejmostí je osvětlení, a to jak vepředu tak vzadu. Chybět by neměly ani odrazky a rozhodně je užitečné pamatovat i na reflexní prvky na vašem cyklistickém oblečení.
5) Pravidelně kontrolujte stav svého jízdního kola a věnujte mu zaslouženou péči. Na rozbitém a nefunkčním kole totiž můžete být nebezpeční nejen sobě, ale i ostatním účastníkům provozu. Do výbavy jízdního kola nezapomeňte připočítat i základní nářadí, například na výměnu duší.
6) Co se týče samotné jízdy na kole, tak ať už jedete na silničním kole nebo jste si pořídili městské elektrokolo, tak jezděte u pravého okraje silnice. Vždy bedlivě sledujte provoz okolo sebe a nikdy nejezděte „bok po boku“ s dalšími spolujezdci.
7) Pokud se chystáte odbočit, tak vždy dejte včas a zřetelně paží najevo, kam dále míříte. Zároveň vnímejte dopravní značky. Samozřejmostí je značky sledovat, i v případě, že necestujete motorovým vozidlem. Respektujte také světelné signály, semafory a pokyny policistů.
8) Myslete nejen na svůj pohyb, ale i na pohyb ostatních účastníků provozu. Je dobré se také naučit předvídat možné situace, ať vždy zvládnete včas zareagovat. Dávejte pozor na chodce a také na zvířata. Hlavně pokud jedete ve tmě a vyšší rychlostí. Obzvláště pohybujete-li se po přírodní stezce, kdykoliv vám může pod kolo vběhnout zajíc, kočka nebo třeba bažant.
Cyklistické stezky používejte vždy, když je možnost.
9) S sebou na kole nevozte takové předměty, které by mohly ohrozit vaše zdraví nebo zdraví někoho jiného. Možná vás nenapadá, co nebezpečného byste na kole mohli vést, ale vzpomeňte si na starší obyvatele vesnic, které můžete vidět na kole s kosou, hráběmi nebo dalšími ostrými, těžkými a velkými předměty.
Jakmile se rozhodnete věnovat cyklistice, myslete na provoz, který je stále frekventovanější a tím pádem i nebezpečnější. Vždy raději dvakrát přemýšlejte, než budete v jakékoliv dopravní situaci jednat. A myslete také na to, že jízda na kole by měla být radostí, nikoliv starostí, proto mějte zásady bezpečnosti neustále v hlavě a řiďte se jimi automaticky.
Šťastnou cestu a mnoho bezpečně najetých kilometrů.