Botník – v každé domácnosti se nějaký najde. Vyberte pěkný kousek, který přesně zapadne do konceptu předsíně a zároveň kromě své funkce udělá i parádu. I když si myslíte, že bot moc nemáte, možná se budete divit, když všechny spočítáte. I ten nejskromnější jedinec potřebuje v průběhu roku okolo 8 až 10 párů bot: do práce, na doma, na sporty, na zahradu… A ty se musí někde uskladnit.

 

Kam s botami?

Pro běžnou rodinu může být problém všechny páry někam vyskládat. Sezonní musí být po ruce, ty neaktuální klidně někde uložené a čekající na svou příležitost. V malém bytě náročný úkol. A i v rodinném domě s velkou předsíní a úložnými prostory je třeba koncept uložení bot dobře promyslet. Bezpečné uložení zabrání tomu, aby obuv napadli škůdci či plíseň, také k ní musíme mít přístup v případě potřeby.

Boty, které nosíte, se nebojte mít po ruce. Některé botníky slouží i k tomu, aby z bot lépe okapala voda a nečistoty. Každý pár by měl mít své místo. Přehledné uspořádání zabrání zmatkům a vypadá hezky.

 

Jaký koncept botníku zvolit

Botník by vždy měl být uzavíratelný a svým stylem korespondovat s vybavením místnosti, kde se nachází. Je pak jedno, zda půjde o retro nábytek po babičce, designový kousek či nenápadný jednoduchý botník. Prakticky poslouží horní odkládací plocha a oceníte možnost se při obouvání posadit, pokud zvolíte sedací botník. Požadavek uzavírání splní i výklopné botníky, dnes tolik oblíbené. Zároveň šetří místo v předsíni. Závěsné botníky představují moderní řešení s variabilním vzhledem. Mohou být drátěné, dřevěné, plastové… umístí se na zeď a vynikají přehledností.

 

Pozor na kvalitní materiál

U botníku je důležitý i materiál: boty bývají znečištěné a mokré. Botník by se měl dát snadno vyčistit, být odolný vůči vlhkosti a špíně. Jinak dlouho nevydrží. U botníku ze dřeva dbáme na kvalitní povrchovou úpravu.

 

Dva botníky nejsou přežitek

Doporučujeme hned dva botníky. První bude pohotovostní s botami, které chceme mít po ruce a blízko dveří. V chladných ročních měsících ho vybavíme odkapávací podložkou. Druhý botník bude určen pro sezonní obuv. Toto řešení zabrání hledání bot a ušetří nám spoustu nervů.

Velikost volíme podle počtu členů domácnosti a množství jejich bot. Během roku se počet i velikost bot trochu mění, a tak nejsou od věci vysouvatelné a přestavitelné police. Uspořádání botníku díky nim přizpůsobíme aktuální situaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno