Vstávat každé ráno s bolestí zad, cítit celý den únavu a těšit se, až se konečně dostaneme zase do postele. Bolavá záda umí znepříjemnit život, často si je ale ničíme sami tím, co na nich nosíme.

Z čeho nás bolí

Většinou umíme určit, když nás něco bolí, proč tomu tak je. Natažené svaly z přemíry sportu, krk ze  špatného spánku, záda přičítáme věku. Ozývají se častěji, někdy je to lepší, někdy horší, často ale mají problémy se zády už i mladí lidé a to na věk svést nejde. Pomáhá protahování, masáže, cvičení, změna matrace, na které spíme, na to nejdůležitější ale většinou zapomínáme. Tašky a batohy, které na zádech nosíme, nemusí být vždy to nejlepší pro naše záda a nevědomky si tak bolest a problémy ještě zhoršujeme. Když si probereme svůj den a zamyslíme se, co vše nosíme, možná nás zjištěné informace překvapí. Taháme nákupy, přenášíme věci tam a zpět, do práce máme notebook nebo kabelku hozené přes jedno rameno. I studenti nosí často studentský batoh ledabyle přehozený, bez ohledu na jeho váhu, a pak se celý den křivíme a ničíme si záda. O víkendu pak vyrazíme na výlet s rodinou nebo za svými zájmy a většinou opět hodíme věci do batohu nebo tašky, kterou hodíme přes rameno. Svým zádům tak nedáme šanci, aby nebolela.

Zdravější nošení

Nošení čehokoli jen na jednom rameni způsobuje špatné držení těla, namáhání zad a přetížení ramen, navíc je zde velké riziko vzniku chronických bolestí. Řešení je přitom snadné, dávat si pozor na to, co na zádech nosíme. Notebook nenosit jen v obalu přes rameno, ale pořídit si kvalitní batoh na notebook s polstrovanými, pevnými zády a širokými popruhy. Naštěstí pro naše záda jsou městské batohy velmi oblíbené a moderní, můžeme tak svým zádům dopřát komfort a navíc být i trendy. Zapomenout nesmíme ani na děti, abychom jim do budoucna nezpůsobili zdravotní problémy a bolest zad, i ony si zaslouží zdravý školní batoh, který jim bude na zádech dobře sedět a všechnu váhu učebnic, sešitů a školních pomůcek dobře rozloží do ramen.

To, co na zádech nosíme a jak to nosíme, velmi ovlivňuje to, jak se cítíme. Když budeme celý den chodit křivě, aniž bychom si to uvědomovali, večer už se přetížená záda ozvou a my nebudeme vědět, proč nás bolí.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno