Odpady jsou produktem veškeré lidské činnosti – produkují se ve všech odvětvích průmyslu, ale i při každodenním životě. Konzumní způsob života, rozmařilost a také neuvěřitelné plýtvání dostupnými prostředky však způsobuje, že planeta Země začíná být odpadky doslova přeplněná. Vzhledem k jejich neuvěřitelnému množství neexistuje způsob, jak se jich efektivně zbavovat. Ano, existuje sice recyklace nebo eko dvory, ale stále tu je mnoho jednotlivců či korporací, kterým je přednější pohodlí a rychlé zisky než budoucnost naší planety.

 

Situace ve světě

Hromadění odpadu je jedním z globálních problémů lidstva. I když některé pokrokové státy se snaží o osvětu a zavádějí zákony, které mají občany podporovat v třídění odpadu a podobných ekologických řešeních, rozvojové země tyto problémy vůbec neřeší. Výsledky této lhostejnosti jsou přitom fatální. Podle posledních studií lidé jenom do oceánu ročně nahází tisíce tun plastů. V současnosti se tak v Tichém oceánu tvoří obrovský „ostrov“, který je tvořen pouze z odpadků. Někteří o něm hovoří jako o novém kontinentu, protože má čtyřikrát větší rozlohu než Německo! Svádět to však nelze jen na rozvojové země – stačí si vzpomenout, jak některá populární přímořská letoviska vypadají po náporu turistů. Tato ekologická katastrofa má přitom hrozivý dopad na veškerý podmořský život.

Nesmíme také zapomenout na největší producenty odpadu – průmysl. I když se odpad mnohé firmy snaží likvidovat co nejvíce ekologicky, stále je velké procento těch, kterým jsou různá ekologická opatření cizí.

 

Pomáhat můžete i vy

Možná si říkáte, že jako jednotlivec nezmůžete nic. Opak je však pravdou. Každý z nás může svým způsobem života přispívat k tomu, aby planeta nebyla zamořená odpadky. Je skvělé, že v České republice třídí odpad celých 88% obyvatel. To však zdaleka není jediné, co můžete udělat. Odbourejte plastové obaly, místo igelitových tašek si pořiďte plátěnou a zejména – neplýtvejte! Nakupujte úměrné množství potravin i oblečení. Zajímejte se také o firmy, které svým nákupem podporujete. Ať už potřebujete nové ponožky, plátěné tenisky nebo třeba jen termohrnek na cesty do práce, zjistěte si, jak je dané zboží vyráběno. I u nás totiž najdete mnoho společností, kterým není osud planety Země lhostejný, a nechtějí se podílet na jejím ničení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno