Když bydlíte v rodinném domě a máte zahradu, s prostore si nemusíte dělat starosti. Bylinek si vysadíte kolik jen chcete a využívat je celý rok. V paneláku už je to o kousek složitější, ale jen o kousek. Bylinková zahrádka může být i docela malá, v truhlíku nebo květináčích. Radost a užitek z ní ale budete mít úplně stejné.

Bylinky jsou staré jako samo lidstvo. Už před mnoha tisíci let je pravěký člověk využíval jako zdroj potravy, později se pěstovaly a sbíraly pro své léčivé účinky i jako koření. Dočteme se o nich už v Bibli nebo legendách o králi Šalomounovi. Jako vzácné koření nebo léky byly přiváženy loděmi z dalekých krajů a tak nebyly vždy k dispozici. Ve středověké Evropě se začaly pěstovat převážně v klášterních zahradách, postupně se bylinkové zahrádky zakládaly také na hradech a zámcích. Sušily se, míchaly s vonnými oleji, vyráběly se tinktury a masti a samozřejmě se používaly i jako dochucovadlo. V roce 1298 ve svém cestopisu Milion popisuje Marco Polo mnoho cizokrajných bylin, jejich způsob pěstování i zpracování. Na venkově pak byly bylinky nedílnou součástí každé domácnosti, hospodyňky je pěstovaly za oknem i a zahrádce a babky kořenářky byly vážené a uctívané.

jo

Není bylina, aby na něco nebyla, jak se říká, a je to pravda. Hojivé účinky heřmánku nebo dubové kůry zná i v dnešní době téměř každý a můžeme pokračovat. Máta na žaludek, meduňka na uklidnění a lepší spánek, lípa při nachlazení, kontryhel na kašel, petržel na povzbuzení, bazalka pro osvěžení, šalvěj na bolení v krku a do kuchyně nesmí chybět pažitka, rozmarýn nebo majoránka. Druhů bylinek je mnoho a všechny je samozřejmě za oknem mít nemůžete. Ty základní ale ano. Vysaďte si je nejlépe ze semínek právě teď v březnu, kdy je nejvhodnější doba. Vyhněte se těm kupovaným, zrychleným, které jsou na jedno použití a po přesazení do květináče vám uhynou. Ze semínek budete mít záruku silných a odolných rostlin. Použijte spíše lehčí substrát a vysévat můžete přímo tam, kam potřebujete není nutné bylinky předpěstovávat. Samozavlažovací truhlíky vám ušetří spoustu práce se zaléváním, když semínka vyklíčí a rostlinky povyrostou. Pohlídají správnou vlhkost zeminy a tak i správné podmínky pro růst bylinek. Nezapomínejte, že bylinky potřebují jako každá rostlina prostor pro růst, a tak si předem promyslete kam a jaké bylinky chcete sít. Na www.plastia.cz najdete designové truhlíky a květináče v mnoha barvách, aby přesně ladily s vaším interiérem. Každý den pak můžete pozorovat, jak vaše bylinky rostou a sílí a už za pár týdnů sklízet první úrodu. Určitě by vám neměla chybět pažitka, meduňka, bazalka, petržel a tymián a samozřejmě jakákoli další, kterou máte rádi. Čerstvé bylinky dovedou z obyčejného jídla udělat dokonalé a přitom stačí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno