Přemýšlíte, že svou okrasnou zahradu doplníte zajímavým tvarovaným stromem? Jednou z možností je cesmína vroubkovaná, která bez problémů snáší střih. Její pěstování navíc bez potíží zvládnou i méně zkušení zahrádkáři.

Co je pro cesmínu vroubkovanou charakteristické

Cesmína vroubkovaná zpravidla roste na vlhkých stanovištích od nížin až po horské lesy v nadmořské výšce 2 100 metrů. Rozhodně se tedy nejedná o nějakou teplomilnou rostlinu. Populárním kultivarem cesmíny vroubkované je Rotundifolia. Jedná se o neopadavý listnatý keř, který na první pohled zaujme svým kompaktním habitem.

Kultivar dosahuje výšky 1,5 až 3 metrů, šířka bývá podobná. Charakteristický je pro něj pomalý růst, který se s přibývajícím věkem ještě více zvolňuje. Z dalších typických vlastností lze zmínit černošedou kůru a tmavě hnědé letorosty. Středně zelené listy jsou dlouhé zhruba 2 až 3 cm.

Tato okrasná cesmína kvete v průběhu května až června drobnými květy matně bílé barvy. Jakmile dojde k jejich opylování, plodí černé kulovité peckovice, které jsou vyhledávanou pochoutkou ptáků.

Jak na její pěstování

Při pěstování cesmíny vroubkované je velmi důležité dbát na použití vlhké, mírně kyselé až neutrální, středně živné půdy. Cesmína nemá ráda trvalé přemokření, proto by měla být půda dostatečně propustná.

Dařit se jí bude na slunci, v polostínu i v úplném stínu. Je třeba, abyste se vyvarovali dlouhému letnímu úpalu. Vzhledem k tomu, že se jí líbí vyšší vzdušná vlhkost, je vhodné ji vysadit do blízkosti vodní plochy (třeba zahradního jezírka).

S čím ji v zahradě zkombinovat?

Jak jsme již zmínili, cesmína vroubkovaná obecně velmi dobře snáší střih a tvarování. Hodit se bude jak do skupinové výsadby, vyjímat se však bude i jako okrasný keř v pěkné nádobě. Někdy se používá také pro tvorbu živého plotu, musíte však počítat s jejím pomalým růstem.

Více informací ze světa okrasných stromů a zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno