Pojištění

Za předpokladu, že cestujete do zemí mimo Evropskou unii, je cestovní pojištění naprostou samozřejmostí, nad kterou netřeba otálet. Pochyby však mohou nastat, vyrážíte-li do členské země EU. Při pobytu v zahraničí v rámci EU mají občané České republiky nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči, a to po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění. Dle webu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky se lékařsky nezbytnou zdravotní péčí rozumí péče poskytnutá tak, aby osoba mohla dokončit svůj plánovaný pobyt v zemi a nemusela se vracet domů dříve, než zamýšlela. Péče musí být však poskytnuta ve zdravotnických zařízeních, která jsou napojena na místní zákonný systém pojištění. V praxi to znamená, že na soukromých klinikách si ošetření budete muset zaplatit. Taktéž není zahrnuta spoluúčast, která je v evropských zemích obvyklá, a některé asistenční služby. Doporučuje se tudíž sjednat si cestovní připojištění, které nabízejí i zdravotní pojišťovny za velmi výhodných podmínek. U ZP MV ČR naleznete například nemalé slevy při skupinových a rodinných pojištěních a studenti jej mají navíc zcela zdarma. Sjednat lze online i o víkendech a je také možné si připlatit storno zájezdu.

 

Ubytování

Ať už si plánujete ubytování zarezervovat sami nebo dáváte přednost cestovním kancelářím, před samotnou rezervací si přečtěte veškeré podmínky a poznámky pod čarou. Často se stává, že na online rezervačních systémech naleznete nevídané slevy, které s sebou nesou několik ALE. Nejčastější fintou jsou slevy ve výši desítek procent, je však nutné ubytování zaplatit dopředu a v případě, že se z nějakého důvodu do daného ubytovacího zařízení nedostavíte, peníze vám vráceny nebudou. Doporučujeme ubytování vyhledat, přečíst si recenze, ověřit ceny a následně do daného hotelu napsat, zda vám rezervaci provedou. Od začátku tak budete s hotelem komunikovat sami, dáte najevo své požadavky a navíc budete pravděpodobně bydlet za lepší cenu, jelikož hotel rád poskytne nějakou slevu, než aby platil cestovním kancelářím nemalé provize. Pokud v zahraničí budete v době narozenin nebo výročí s protějškem, nebojte se o tom ubytovací zařízení informovat. Nezřídka se stává, že na vás tak při příjezdu bude čekat malá pozornost. Navíc, dáte-li vědět dopředu, podstatně se zvyšují vaše šance na pokoj s výhledem, apod. Jen je třeba si o to umět říci.

 

Cesta

Jedete-li po Evropě, máte vynikající šanci cestovat svým vlastním vozem a ušetřit si tak spoustu starostí s nadměrným zavazadlem. Ujistěte se však, že máte platnou Zelenou kartu a že se vztahuje na danou destinaci. Plánujete-li dát přednost letadlu, zvažte volbu low-costových aerolinek. Jejich letenky jsou sice levné, zato si ale často připlatíte nemalý peníz za zavazadla nebo za výběr sedadel. Letenky si s předstihem. Co se týče jejich platby, většinou je třeba je zaplatit ihned při rezervaci kartou. V takovém případě si nezapomeňte tuto kartu vzít s sebou, jelikož je možné, že budete dotázáni ji při odbavení doložit. Pokud platbu provádíte kartou, která není vaše, a víte, že ji u sebe mít nebude, raději informujte aerolinky dopředu  a optejte, zda se nejedná o problém, a pokud ano, tak jaký bude další postup. Na to si dávejte pozor i při předplatbě ubytování. Kartu, se kterou byla platba provedena, mohou požadovat i zaměstnanci hotelu při registraci.

 

Znalost místní kultury a obyčejů

Přestože si mnozí myslí, že kulturu v dané zemí znát netřeba, opak je pravdou. Jedná se o základní slušné vychování si místní zvyky a obyčeje alespoň povrchně zjistit dopředu. Před cestou neotálejte s koupí průvodce, díky kterému se dozvíte nejen tipy na turistické atrakce, ale také základní slovní zásobu, informace o měně, dopravě, apod. Pokud jedete do většího města, mějte na paměti, že stejně jako v Praze, i v ostatních metropolích jsou turisté snadnou obětí místních prodejců a taxikářů. Nebojte se na recepci hotelu informovat o jednotlivých sazbách za taxi službu, jak funguje MHD a zda je lepší měnit peníze v bance či ve směnárně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno