Každý, kdo si pořizuje nové dveře, má možnosti, pokud jde o volbu jejich designu. Ten lze v mnohém měnit právě dveřním kováním. Podobnou šanci však dostávají i ti, co se pustí do rekonstrukce. I staré „papíráky“ v paneláku jde s novým kováním přetvořit doslova k nepoznání. Změňte staré dveře na nové a vtiskněte jim punc originality díky správně zvolenému kování.

Kliky, které dveřím sluší

Nejviditelnějším kováním je klika. Umí zcela změnit vizáž dveří. Záleží na jejím materiálu i tvaru. Napadlo by vás, že kliky mohou mít tvar, který vám nesedne do ruky? Je dobré přemýšlet nad tím, jak dobře se nám budou dveře konkrétním tvarem kliky otevírat. Některé se třeba velice těžce otevírají malým dětem. O jiné nezdařilé tvary se třeba budeme zachytávat oblečením. Z nekvalitních klik může slézat barva a během krátkého období jsou omšelejší než ty staré. Abychom se vyhnuli těmto problémům, nejlepší jistotou je sáhnout po klikách od osvědčeného výrobce. Kliky na dveře i další dveřní kování nabízí Cobra. Již 20 let se i u nás prodávají tyto kvalitní kliky, které jsou většinou vyrobeny v Itálii, případně v některé jiné evropské zemi. Výběr je skutečně obrovský. Nechybí rozetové ani štítové kování. K dispozici jsou též kliky a kování z různých materiálů: hliníkové, nerezové či kované.

Ten, kdo chce skutečně kliky odpovídající aktuálním interiérovým trendům, ten sáhne po Cobra Design LINE. Jde o dveřní kliky od těch nejprestižnějších italských designérů. Nabízí obvykle minimalistický design s netradičními detaily.

Avšak i pokud jste se pustili do rekonstrukce chalupy a chcete si dopřát krásu tradičního kovaného kování, Cobra vás nezklame. Nejen pokud jde o kované kliky či madla, ale i další kování, například panty, závěsy, klepadla, vhozy na dopisy i okenní kličky,

Vyberte si správného dodavatele pro dveřní kování

Dveřní kování zahrnuje poměrně široký sortiment zboží, které má schopnost dávat dveřím nejen jiný design, ale i nové funkce a užitné vlastnosti. Nejde zrovna o levné zboží. Zejména, když začneme nakupovat kování na dveře do celého rodinného domu ev. bytu, jestliže potřebujeme bezpečnostní kování či řešit další vychytávky pro dveře, vyplatí se hledat dodavatele, který nabízí dobré ceny a taktéž další značky, jež nám umožní větší možnost volby. Rozhodně najdete více českých, slovenských a zahraničních dodavatelů specializujících se na dveřní kování. Významnými značkami jsou nejen Cobra, ale i Tokoz, MP Kování, ACT servis, Mariani, Tupai, Geze, Eurolaton, AXA, Rostex, Richter či JNF.

Bezpečnostní kování je v mnoha případech nezbytností

Každé dveře bytu i rodinného dobu by měly být zajištěny bezpečnostními dveřmi. K nim neoddělitelně patří i bezpečnostní kování. Zbytečně si totiž pořídíte dveře ve třídě bezpečnosti 4, když se pak rozhodnete šetřit na kování či vložce. Bezpečnostní kování a bezpečnostní vložka musí být v té třídě bezpečnosti, jako samotné dveře, případně ve vyšší. O celkové bezpečnosti vstupních dveří totiž vždy rozhoduje nejslabší článek v celém systému. S obyčejnou levnou cylindrickou vložkou tak vlastně bezpečnostní dveře vůbec bezpečnostními nejsou. Tradiční bezpečnostní kování se vyrábí ve třídách bezpečnosti 2, 3, a 4.

Detaily, na kterých záleží

Některé dveře chtějí více. Vchodové dveře si mohou žádat třeba vhoz na dopisy i přídavný zámek. Někdy potřebujeme kukátko. Moderní je dnes již digitální. Jiné dveře chceme doplnit samozavíračem, další zas klepadlem. Do koupelen často pořizujeme větrací mřížky. Větrací mřížka je nejčastěji z eloxovaného hliníku, z plastu, ale existují i větrací mřížky ze dřeva. Nemusíte se tedy bát, že by mřížka pokazila design dveří. Kromě do koupelen se tyto mřížky hodí třeba do šaten a dalších místností, kde je zapotřebí zajistit odvětrávání, či naopak přísun vzduchu. Mřížky se vyrábí v různých velikostech, takže se hodí na všechny klasické dveře.

Velké změny v našem bydlení umí udělat posuvné dveře

Dveře interiéru vždy ubírají velkou část prostoru. Prostor, kam se otevírá křídlo dveří, bývá nevyužitelný. Mnohdy nám též klasické křídlové dveře znesnadňují přístup do jiné místnosti. Problém mohou mít třeba imobilní lidé či vozíčkáři. Bez dveří to sice nejde, ale velkou změnu do interiéru vnesou posuvné dveře. Obratem získáme více místa. Nevyužité kouty můžeme okamžitě použít pro knihovnu, umístění pracovního stolu či čehokoliv jiného. Neměli jste prostor pro home office a mysleli jste si, že jej u vás doma skutečně nemáte kde najít? Vyměňte dveře za posuvné a váš prostor se doslova nafoukne. To tehdy, pokud řešíte posuvné dveře správně a využijete pouzdro pro posuvné dveře. V tomto případě se dveře zasouvají do zdi, kde jednu příčku může tvořit pouhá sádrokartonová „přizdívka“, což lze udělat s minimálními stavebními zásahy formou tzv. suché stavby.

Pouzdro pro posuvné dveře bývá určeno pro jednokřídlé i dvoukřídlé dveře. Ty se řeší jako zákryt, nebo teleskop, kdy se dvě dveřní křídla pohybují za sebou, avšak potřebují pouze jednu kapsu. Rozlišuje se, jestli jde o dveře do zdi, nebo do SDK, což je sádrokartonová příčka.

Posuvné dveře dávají interiéru nové možnosti i velice unikátní design. Koupit se dají i posuvné dveře z masivu, což řeší problém třeba v rekonstruovaných chalupách, kde chceme pracovat s přírodními materiály, ale nechceme se vzdávat výhod moderních vychytávek. Nesmíme zapomenout, že posuvné dveře potřebují specifické kování. I to však koupíte u tradičních prodejců s dveřním kováním, případně přímo u prodejce stavebních pouzder pro posuvné dveře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno