Okrasné zahrady můžete obdivovat na předzahrádkách domů, v nejrůznějších parcích nebo třeba v zoologických zahradách. V tomto článku vám prozradíme, jaké všechny prvky okrasnou zahradu tvoří.

Co přesně je okrasná zahrada

Okrasná zahrada je taková zahrada, která primárně neslouží k pěstování ovoce a zeleniny, ale spíše k reprezentaci a odpočinku. Hlavní účel okrasné zahrady proto bývá čistě dekorativní, jak ostatně napovídá její samotný název.

O tvorbu okrasných zahrad se nejčastěji starají profesionální zahradníci, případně zahradní architekti. Často jde i o zálibu samotných majitelů těchto pozemků.

Jaké prvky tvoří okrasnou zahradu

Okrasná zahrada se obvykle skládá z většího množství prvků. Ne vždy se v ní však musí objevit všechny níže uvedené.

K okrasné zahradě neodmyslitelně patří tvarovaný strom, nejrůznější keře, byliny a traviny. Chybět nesmí ani rozmanité vodní plochy, solitérní kameny, sochy a další dekorace. Dále byste zde také mnohdy našli zahradní nábytek, zpevněné plochy a cesty, případně i nejrůznější odpočívadla.

Okrasné zahrady slouží především k relaxaci a lidé si tak do nich chodí odpočinout. Často se mohou využívat i pro pěstování nejrůznějších druhů rostlin a chování některých zvířat.

Výhody a nevýhody okrasných zahrad

Podobně jako ke všemu ostatnímu, i k okrasným zahradám se pojí určité výhody a nevýhody. Mezi výhody můžeme zařadit například snadnější údržbu oproti ovocné nebo zeleninové zahradě. Taková zahrada rovněž vytváří mnohem estetičtější dojem a může se postarat o zvýšení prestiže daného místa.

Jako nevýhodu lze však označit fakt, že se okrasná zahrada neobejde bez pravidelné péče a údržby. Kvůli ní může také docházet k částečnému snižování přirozené druhové rozmanitosti.

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno