Ekzém na obličeji může mít různé příčiny a projevy. Objevit se může kontaktní ekzém až bakteriální zánět kůže. Abyste byli schopni potíže vyřešit, je třeba vědět, jaký ekzém na obličeji máte. Prozradíme vám několik faktů o druzích ekzému a jak proti nim bojovat.
Druhy ekzému
Atopický – nejčastější výskyt ekzému – se objevuje především kolem očí, úst a krku. Většinou se objeví v kojeneckém či batolecím věku. Následně se stává, že později potíže vymizí a objeví se v dospělosti. Mezi nejčastější spouštěče patří stres, toxické prostředí či hormonální změny. V případě, kdy se atopický ekzém objeví v široké formě, měl by být konzultován s dermatologem. Po přeléčení kortikoidy je následně je vhodné potíže řešit pomocí bariérových krémů. Jedná se o krém na ekzém, který tvoří bariéru na kůži a chrání ji před alergeny.
Dalším možným druhem je kontaktní ekzém. V případě, kdy vaše pleť přijde do kontaktu s alergenem, objeví se ekzém. Hlavními činiteli většinou bývají prachové částečky, ale i kov, makeup, roztoči v povlečení na lůžku, suché a prašné prostředí a mnoho jiných. Ekzém se objevuje jako suchá, šupinatá a zarudlá kůže, která praská, pne, svědí až bolí. Objevit se také mohou vodnaté puchýřky. Opět je potřeba, abyste zjistili, na jaký alergen vaše pleť reaguje. Můžete sami vyzkoušet postupně vyřazovat všechny možné alergeny a pokud se neshledáte s účinky, vyhledejte dermatologa. Stále se ale snažte o to, abyste používali mast na ekzém – bariérové krémy. Při těchto potížích jsou velmi potřebné a působí jako prevence.
A co jsou vlastně ty bariérové krémy?
Bariérové krémy, jako jsou například od společnosti Dermaguard, poskytují pokožce posílení po léčbě kortikoidy při ekzému. Také dlouhodobě chrání pokožku před alergeny, ale i agresivními látkami, které způsobují mnohdy až bolestivý ekzém. Po nanesení krému se vytváří jemný film, který zjemňuje a zpevňuje pokožku. Působí také jako prevence atopických ekzémů a opruzenin.