Dostupné pro každého jsou elektromotorky, stejně jako elektroauta, dostupné jen několik let. Mohlo by se tak zdát, že se jedná o naprostou novinku. Historie elektromotorů se ale začala psát už mnohem dříve.

Už před sto lety

Popularita elektrických motorek stále roste. Jsou tiché, lehké, mají minimální náklady na provoz a dobře se ovládají. První skutečně pojízdná elektromotorka vznikla už kolem roku 1911, tedy před více než sto lety, a dnes si můžete vybrat mezi mnoha modely i značkami. Od klasické motorky se ta elektrická liší především motorem, který není poháněn benzínem, ale elektrickou energií. Výhodou takového motoru je menší velikost i váha, nejdůležitější je v něm samotná baterie. Ještě v 90. letech minulého století nebyl vývoj moc úspěšný, protože tehdejší baterie nebyly pro lehký, jednostopý dopravní prostředek vhodné. S pokroky v oblasti lithium-iontoých baterií se však problémy vyřešily a elektromotorky jsou dostupné pro širokou veřejnost.

Tichý i pro přírodu

Do hustého provozu města a na cesty do práce nebo třeba za přáteli využíváme elektro skútry, které se všude vejdou a naučí se je řídit každý. Na některé typy navíc ani není potřeba řidičský průkaz ani registrace. Velkou výhodou je nulová produkce zplodin a tichý chod, což je šetrné k životnímu prostředí a okolí, například při jízdě po polní cestě nerušíte svou jízdou zvěř. Dobíjení motoru pak probíhá v síti veřejných dobíjecích stanic nebo jej lze dobít doma připojením do běžné zásuvky. Po večerním příjezdu z práce nebo výletu jednoduše připojíte elektromotorku do sítě a  ráno je opět nabitá a připravená k provozu.

Náklady na údržbu i provoz jsou nízké, nesmíte jen zapomínat motor včas dobít. Vhodné je plánovat výlety s ohledem na dojezdovou vzdálenost a tedy i vhodných dobíjecích stanic.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno