Nejspíše nejčastějším problémem v zimním období pro nositele býlí, je jejich zamlžování. Ať již je to způsobeno tím, že nosíte roušku, nebo tím, že vejdete do místnosti, nebo třeba veřejné dopravy. Jak snížit riziko zamlžení brýlí, a jak se o brýle starat, aby se zamlžovali, co nejméně. Vyzkoušejte těchto několik jednoduchých triků.

Přizpůsobte roušku

Pokud vás trápí právě mlžení dioptrických brýlí z důvodu nošení roušek, můžete vyzkoušet nošení roušek, které mají drátek v oblasti nosu. Ten si vytvarujte tak, aby vám co nejtěsněji doléhal na nos. Omezíte tak úniku teplého vzduchu, který se sráží na studených sklíčkách brýlí. Pokud nemáte možnost roušky s drátkem, zkuste brýle nasadit tak, že vám látku roušky přimáčknou k nosu. Nebude to tak efektivní, jako drátek, ale i tak vám to může hodně pomoci.

Umyjte brýle v mýdlové vodě

Tento trik spočívá v tom, že brýle pečlivě umyjete v mýdlové vodě. Necháte chvíli okapat a následně je utřete do sucha. Nepoužívejte však ručník nebo jinou látku, do které jste si zároveň utřeli ruce. Mastnota z rukou zůstává na tkanině, a jestliže do ní otřete i brýlové čočky nanesete mastnotu na skla, a tím tak narušíte ochrannou vrstvu. Použít můžete obyčejné papírové ubrousky nebo hadříky určené na čištění brýlí. Stejně tak zbytečně nesahejte na sklíčka. Vyzkoušet můžete i potření skel samotným mýdlem či jarem.  Nechte saponát chvíli působit a pak sklíčka omyjte a usušte.

Anti-fog sprej

Postup je podobný jako u omytí mýdlovou vodou. V tomto případě akorát doplníte postup o několik stříknutí na suchá sklíčka speciálním anti-fog sprejem. Necháte dle návodu působit, a pak setřete přebytek spreje. Jedná se asi o nejúčinnější metodu. Avšak nesmíte sklíčko čistit běžným způsobem, jelikož si tak narušíte ochrannou vrstvu a brýle se vám začnou znovu mlžit. Stejně tak musíte sprej aplikovat pravidelně. Ošetřit tak můžete jakékoliv brýle, ať již dioptrické, sluneční, či dětské brýle.

Ať již vyzkoušíte speciální sprej, nebo dáte na radu babiček a zkusíte si na sklíčka plivnout, je to stále lepší možnost, než chodit se zamlženými brýlemi nebo dokonce bez nich. Pamatujte, že tím mnohdy ohrožujete vlastní bezpečnost. Kdykoliv se totiž může stát, že přes zamlžené brýle neuvidíte a ve vteřině se můžete ocitnout třeba pod koly auta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno