Chytáte se v létě slézat hory? Pak byste si s sebou určitě neměli zapomenout vzít fotoaparát a cvaknout nějakou tu fotečku. Máme pro vás pár tipů, jak se postarat o to, že fotky z vašeho dobrodružství budou neodolatelné.
O inspiraci na horách jistě nebude nouze, vždyť příroda je tím nejlepším modelem i kulisou. Nicméně se hodí vědět, jak na to, aby byly fotky přesně takové, jaké chcete. Asi největším lákadlem je na horách focení slunce.
Slunce působí jako magnet, a v kombinaci s horami je snad ještě magičtější než kde jinde. Pro focení západu slunce se vyplatí vylézt na co nejvyšší místo a hledáček zamířit na kopce, stromy a hory v okolí. Musíte tedy počítat s tím, že honba za krásným záběrem vás bude stát o něco víc času než na rovince. Počítejte s tím, že východ slunce vás bude stát cestu na vrchol a vstávání za tmy.
Nastavení foťáku při horském focení
Světla je v krajině většinou k dispozici dost, takže ISO stačí nechat na hodnotě 100–200 a clona bude velmi pravděpodobně vyhovující f/8 nebo f/11. Pokud se vám s nastavením nechce zabývat, můžete nechat automatické nastavení.
Jak pracovat s kompozicí
Co se kompozice týče, hory jsou ideální. Nabízejí spoustu cestiček, klikatých linií, pestrou paletu tvarů. Snažte se dodržovat pravidlo zlatého řezu a hlídejte si, že hlavní prvek snímku je umístěn uprostřed fotografie.
Jak pracovat se světlem
Říká vám něco pravidlo zlaté hodinky? Na horách funguje skvěle. Měkké světlo, díky kterému jsou snímky plastičtější, ale „nepřepálené“, dodá snímkům atmosféru. To ale neznamená, že fotit byste kvůli tomu měli jen brzy ráno nebo v podvečer. Během dne hledejte zajímavá místa, kde si stín hraje se světlem a tvoří zajímavé scenérie.
Focení vodopádů
Vodní prvek na fotce vypadá skvěle vždy. Když se voda hýbe trochu rychleji, může být problém ji na fotce zachytit. Přitom vytvořit na fotce efekt pohybující se vody je relativně jednoduché. Finta tkví v dlouhé expozici. Většina fotoaparátů nabízí expoziční čas v délce 1/10 sec., lepší přístroje zvládnou i 5 a více /10 sec. Čím delší expoziční čas nastavíte, tím lepší efekt bude. Aby při takto dlouhém expozičním času nebyla fotografie přesvětlená, je potřeba také zvýšit clonové číslo a používat stativ.
Focení skal
Skály jsou relativně tmavým prvkem, často se proto stane, že na fotce vypadají jako tmavý flek s jasným ohraničením a obloha nad nimi je naopak příliš světlá, „přepálená“. Je to tím, že fotoaparát má mnohem menší dynamiku pro rozlišování barevného spektra než lidské oko. To však odstraníte tím, že použijete polarizační filtr, který vykrývá barevné rozdíly mezi tmavými a světlými místy, nebo fotíte při nižších hodnotách ISO (ideální rozpětí bývá mezi 200 a 400).
Fotky s lidmi jsou nejlepšími vzpomínkami
Nezapomeňte také fotit lidi. Krajina je sice krásná a fotky přírody jsou úžasné, ale lidé jsou to, co dává fotce emocionální náboj. Jenže fotit lidi je dost těžká disciplína, navíc se vám snadno může stát, že se stanete modelem vy.
Jak se naučit správně zapózovat?
- Vždy se k fotografovi natočte lehce bokem. Postavu zeštíhlíte a zároveň skryjete asymetrie v obličeji.
- Lehce pokrčte ruce v loktech a nohy v kolenou. Budete vypadat přirozeněji.
- Pokud chcete opticky zeštíhlit nohy, buď je překřižte v kotnících nebo si stoupněte na špičky.
- Dvojitou bradu zamaskujete otočením lehce do strany, případně se nechte fotit vždy z lehkého nadhledu.
- Lepší než smích od ucha k uchu, který odhalí i vaše krční mandle, je mírný úsměv a rozzářené oči.
- Jestli nevíte, kam s rukama, buď si přizvěte na fotku parťáka a dovádějte s ním nebo si lehce rukou pročísněte vlasy, vložte ji pod bradu nebo někam ukazujte.