Také patříte k milovníkům sportu, jste rádi, když se dospělí i děti hýbou a chcete, aby i vaše dítko už od té doby co odloží plenky, aktivně zapojovalo své svalstvo, také se vydovádělo a unavilo, aby doma „nemělo mouchy“ i dobře spalo? Tak to určitě myslíte na to, jaké první vozidlo ratolesti pořídit. Vyznavači pohybu zřejmě nebudou sahat po elektrických motorkách, autech a podobných vozítkách. Což takhle odrážedlo v některé z jeho mnoha podob? Anebo koloběžku?

Kolik je vašemu drobečkovi?

V první řadě je potřeba myslet na šikovnost malého „tvorečka“. Už umí udržet stabilitu, nebo je začátečník a s jízdou nemá ještě vůbec zkušenosti? Koloběžka je výborný dopravní prostředek, ale je vhodná pro větší děti. Proč? Dítko na ní musí stát jednou nohou a druhou se odráží. Čtyřleté děti už to zvládnou. Ale batole, které se nedávno naučilo chodit, by z koloběžky spadlo. Jiné je to s koloběžkou se sedátkem, kde má dítě rozjezdy usnadněny, protože sedí. I tak ji ale kupujte spíše až tříletému a staršímu robátku. Pro nejmenší děti jsou ideální odrážedla.

Pro které odrážedlo se rozhodnout

Nenechte se zlákat k nákupu odrážedla barevností, zajímavým materiálem, např. dřevem, nebo bohatým příslušenstvím. Odrážedlo byste měli kupovat v přítomnosti dítěte, abyste jej mohli zkusit nechat „zasednout za řídítka“. Jsou totiž odrážedla, která mají dvě kola vepředu i vzadu, ale také s jedním kolem vepředu a dvěma vzadu. Pro větší děti jsou pak odrážedla dvoukolá se sedátkem, která vypadají jako dětské kolo bez šlapátek.

Dejte pozor na to, jak daleko vzadu a jak moc od sebe jsou zadní kolečka. Nezřídka se stává, že dítě při jízdě a odrážení naráží nohami do zadních koleček. Nelze se tak v podstatě pořádně odrazit a rozjet. Je to špatně zhotovené odrážedlo. Přijdete na to ale až v praxi, kdy začne dítě jezdit… Bez dítka to nezjistíte.

Co se vzhledu týče, nejčastěji můžete koupit nejrůznější typy motorek. Endura, silniční motorky, crossky. K dostání jsou motorky ve dvou velikostech, nižší pro mini batolátka a větší pro dvouleté a starší, než přejdou na odrážedlo dvoukolé. Pro holčičky jsou k dostání i růžové modely, nebo červené vhodné pro holky i kluky. Na trhu najdete i odrážedla typu auta s úložným prostorem pod sedací částí. I když jsou určeny pro děti od cca roku a půl, dvou let, uvezou děti i do věku pěti, šesti let, podle jejich váhy. Je ale spíš na ježdění po dvoře, na rychlejší jízdu čtyřkolé odrážedlo není. Dítě sedí nízko a nemůže se rychle odrážet, rozjet.

Nezbývá, než podívat se na skutečně bohatou nabídku odrážedel pro holky i kluky a vybrat nějaké, které se bude dítěti líbit, ale zároveň mu bude velikostně vyhovovat. Občas jej zkontrolujte, jak se točí kolečka, zda není někde porušen plast a podobně. Děti neumí říct, že jim „to“ špatně jede, protož mají na ose nemotaný provázek, nebo že se jim do kolečka prodřela díra. A nezapomeňte na přilbu, která je na odrážedle i koloběžce nutností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno