I ti nejpořádkumilovnější z nás se občas při pomyšlení na jarní úklid otřesou. Není také divu, po většinu času se nejedná o nejlepší způsob, jak strávit den. S našimi tipy to však letos bez úhony přežijete.

Vše najednou

Pokud jste zaneprázdněni prací a snažíte se jarní úklid zvládnout po večerech v pracovním týdnu, sami poznáte, že to není úplně geniální tah. Jednak existuje daleko větší pravděpodobnost, že jednotlivé práce budete odbývat a posouvat na jiný den. A jednak se po dokončení ani nedostaví ten pocit dobře odvedené práce, jako když se pokusíte vše zvládnout během víkendu. Přestože se vám do úklidu nechce investovat drahocenný volný čas, garantujeme, že v závěru za tuto variantu budete ještě rádi. Pokud navíc zapojíte celou rodinu, šance, že vše stihnete během jednoho sobotního odpoledne, se mnohonásobně zvyšují.

 

Od shora dolů

Zlaté pravidlo, které je třeba ctít. Začínejte stropy a smýčením pavučin, pokračujte okny a poté až nábytkem a podlahou. Před samotným úklidem však doporučujeme zbavit se všeho nepotřebného. Dejte si načas a buďte nekompromisní. Staré oblečení, tašky, igelitky, elektronika apod., to vše musí pryč. Stejně tak roztřiďte i knihy, které máte už desetiletí vystavené a nikdy jste je nečetli. Všechny tyto věci můžete darovat potřebným či je rozprodat dál. Také vytřiďte zimní oblečení a to přestěhujte do sklepa či jinam, kde nebude překážet a připomínat vám zimomřivé počasí. Pokud disponujete malými prostory a nemáte místa nazbyt, popřemýšlejte o úložných krabicích, které jsou skvělým řešením, jak získat nějaký ten metr čtvereční navíc. Designové krabice, které budou ladit s interiérem, naleznete kupříkladu na webu Paketo.cz , předního dovozce krabic a obalových materiálů nejen v České republice. Chytrým řešením k získání většího prostoru je vytvoření polic v úrovni horních futer dveří, čímž v místnosti získáte úložný prostor, a pokud vkusně zvolíte materiál, pokoj se stane mnohem útulnějším.

 

Koupelna a toaleta až na závěr

Tyto dvě místnosti vždy uklízejte až na závěr jarního úklidu. Nezapomeňte, že právě tam budete mýt větší regály nebo vylívat špinavou vodu. Bylo by tedy zbytečné je uklidit na počátku a poté je opětovně zaneřádit. Pořadí úklidu místností by mělo být následovné. Nejprve začněte ložnicí, pokračujte obývacím pokojem, poté se přesuňte do kuchyně, následně do chodeb a celý proces uzavřete již zmiňovanou toaletou a koupelnou.

vacuum-cleaner-657719_960_720

 

Na co nezapomenout

Části úklidu, které jsou často opomínány, a přesto by se na ně nemělo zapomínat, jsou prostory za radiátory, vnitřek lednice, spíž a potraviny v ní, kuchyňské nádobí, matrace a řádné vyčištění peřin a přikrývek. Doporučujeme také veškeré ošacení vyndat ze skříní a ujistit se, že do vaší domácnosti nezavítali moli.

 

Podmínky k úklidu

Úklidem se nestresujte a vytvořte si takové podmínky, které vám budou vyhovovat. Pokud rádi uklízíte sami, pošlete ostatní obyvatele domácnosti na jeden den na výlet a úklid si užívejte. Ne nadarmo se totiž říká, že jarní očista slouží i nám samým, abychom se po zimě zregenerovali a připravili na sluncem naplněné zítřky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno