Výběr tapet je přitom velmi důležitý, aby konečný výsledek byl ten nejlepší a přesně podle našich představ. Krásná barevná tapeta nemusí do našeho interiéru vůbec ladit. Růžové kvítky sakury nejspíš nebudou tou správnou volbou do pokoje teenagera a futuristické pruhy nebudou kamarádit s příborníkem po babičce. Na internetu najdete stovky a stovky vzorů všech možných barev a tvarů. Třeba na www.tapety-na-zed.cz můžete prohlížet celý den. Ještě než se tak vrhnete na všechny vzory, motivy a designy, v klidu se posaďte a s papírem a tužkou v ruce si udělejte malý základní přehled. Není nic horšího, než v půlce práce zjistit, že pokoj vypadá nehezky a vlastně se vám tapeta vůbec nelíbí.

Velikost a  vzhled místnosti

To je naprostý základ. Jak je místnost světlá, kolik má oken, je spíše úzká nebo má tvar čtverce? Potřebujeme ji opticky zvětšit, prodloužit, zvýšit? Ano, i s tímto nám tapety mohou pomoci. Do mensích prostor volte světlé barvy a spíše drobný vzor, do větších místností už si můžete dovolit i výrazné nebo tmavé barvy. Podélné pruhy místnost opticky prodlouží, svislé naopak zvýší. Pro velký a vzdušný obývák s francouzským oknem se nebojte sáhnout po výraznějším vzoru, pro malou ložnici volte spíše jemnější a světlejší tapetu, která místnost rozzáří.

Zařízení a nábytek

I doplňky hrají v celkovém vzhledu interiéru svou roli. Máte světlý a lehký moderní nábytek, nebo spíše dáváte přednost bytelnému masivu? Jaké jsou barvy koberců, sedačky, závěsů? Bílá tapeta s bílým nábytkem a bílým kobercem opravdu bude ladit, ale výsledný dojem bude prostě jen … bílý. Nemusíte nutně vybírat křiklavě zelenou, zvlášť když ji nemáte rádi. A ta tmavě červená u sousedů v kuchyni taky nemusí zrovna vaší kuchyni slušet stejně jako té jejich. Moderní trendy samozřejmě ovlivňují naše rozhodnutí, ale měly by být spíše poradním hlasem než rozhodovacím. Bydlet tam přece budete vy, ne architekt z časopisu.

Tmel-na-vyplne-sten-1-kg

Druh materiálu

Už máte představu o barvě a vzoru a narazíte na další rozhodování. Jaký materiál, když jich je tolik? Papírové tapety jsou osvědčenou klasikou, vhodné do každého interiéru a jsou cenově dostupné. Vinylové tapety jsou omyvatelné, světlostálé a mají vyšší odolnost, hodí se tak třeba do kuchyně nebo koupelny. Vliesové tapety můžete také použít do jakékoli místnosti, jsou omyvatené a mají schopnost zakrýt jemné praskliny.

A když už víte, do jaké místnosti, jakou barvu, jaký vzor, máte i změřeno a víte počet rolí, už máte skoro vyhráno. Pak stačí jen zvolit tu opravdu nejlepší tapetu a trochu šikovnosti při lepení. Při nákupu je příjemnější vybírat z motivů, které jsou skladem, nemusíte pak čekat dlouhé dny či týdny na dodání a vaše nadšen do tapetování mezitím opadne. Nezapomeňte koupit i lepidlo a jiné tapetářské potřeby, a samozřejmě uvařit něco dobrého, ať si tu práci můžete hezky užít jako zábavu.
Vždy se ale nezapomínejte řídit vlastním citem a tím, co máte rádi. To je ta pomyslná třešnička na dortu, aby se vám v novém interiéru dobře žilo. Ten drobný, malý kousek, který zajistí, že se vám tam prostě bude líbit. A ten opravdu nikde koupit nelze. Ten máme každý v sobě.

1 komentář

  1. Synáčkovi jsme k jeho 6. narozeninám pořídili jako dárek do pokoje 3d tapety na zeď. Měl z nich opravdu velkou radost. Viděl je totiž u nějakého svého kamaráda ze školy a říkal, že to hrozně moc chce. Když z toho má radost, tak mu rádi dopřejeme nějakou dražší věc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno