Mnoho lidí nedostatek slunečního svitu snáší špatně psychicky, fyzicky pak strádáme všichni bez rozdílu. Sluneční záření nám sice samo o sobě potřebný vitamin D nedodá, jak se někdy zjednodušeně uvádí, ale díky slunečním paprskům se spustí proces, při kterém si organismus začne vitamin D vyrábět sám.
Nedostatek vitaminů není zdaleka jediný důvod, proč je naše tělo po zimě vyčerpané. Nízké teploty, přechody mezi vytopenými prostory a mrazivým počasím venku, zimní jídelníček bez dostatku čerstvé zeleniny, nápor na zdraví v podobě vánočních a novoročních svátků a virové epidemie v době, kdy mrazy na čas poleví. Souběžné působení těchto vlivů dobře vysvětluje důvod vyčerpání organismu na konci zimy, přestože ve vzduchu už můžeme cítit první záchvěvy jara.
Do toho ještě přicházejí každoroční povinnosti milovníků zahrádkaření, kteří se s prvními teplejšími dny pouštějí do přípravy půdy na jaro, od truhlíků na balkonech až po velké záhony na zahradách.
Když už na příchod jara připravujeme naši zemi, neměli bychom zapomínat ani na sebe. Celá příroda se koncem března bude po dlouhém spánku probouzet k novému životu a my, i když máme občas tendenci se z ní povýšeně vyčleňovat, jsme její součástí.
Je dobré probrat se ze zimní letargie a připravit naše tělo na jarní nápor, nejlépe v souladu s přírodou samotnou. V našem těle řídí správnou funkci imunity enzymy. Dokáží ji nastartovat a zvýšit, je-li to potřeba, a ve správný okamžik zase utlumit. Udržují tak imunitní systém ve zdravé rovnováze. Když je imunita oslabena a tělo vyčerpané, můžeme podpořit činnost enzymů řídících imunitní pochody zvenčí dodáním obdobných látek. Tato podpora má osvědčenou podobu léku Wobenzym. Obsahuje směs potřebných enzymů pro náš organismus, díky nimž pak ustojíme i časté jarní virózy a infekce.