Pokud jste si zakoupili hodnotné značkové hodinky, můžete mylně podlehnout dojmu, že jsou nezničitelné. Není to ale pravda, i o drahé hodinky z titanu nebo s vysokou voděodolností je potřebné pečovat a chránit je před poškozením. Možnosti jejich používání závisí na jejich vlastnostech. Dobře si proto před koupí rozmyslete, na co je budete vlastně používat.

Vezměte si například voděodolnost. Stupeň odolnosti hodinek vůči vodě určuje mezinárodní stupnice, která je ale sestavena tak, že zákazníci jsou z ní často zmateni. Deklarované vodotěsnosti podle mezinárodních norem se totiž vždy vztahují na laboratorní podmínky a za těchto podmínek jsou hodinky i testovány. Výrobce a prodejce garantují, že hodinky splňují deklarovanou voděodolnost, což jednoduše zkontroluje barometr určený na hodinky. Při jakých aktivitách je nebo není možné hodinky používat je už pak jen odhad, ale samotné ISO normy o těchto aktivitách nemluví. Proto pokud máte hodinky, které podle norem vydrží tlak vody do 100 metrů, zdaleka to neznamená, že se s nimi můžete do takové hloubky potápět! Znamená to jen, že v laboratoři byly vystaveny takovému tlaku a snesly ho. Sto metrů pod hladinou je však reálný tlak vody vlivem pohybu vody mnohem vyšší, to byste si hodinky okamžitě zničili! Pozor i na zdánlivě nevinné mytí rukou – myslíte si, že vaše luxusní hodinky ho musí ustát, když jsou vodotěsné, ale stačí pouhé zavedení o korunku, která se pohne a uvolní tak prostor pro mikrokapičky vody – a problém je na světě! I sprchování je rizikové, zejména pokud jde o horkou vodu, kde se může kov roztáhnout a voda je opět uvnitř. To vše byste však měli najít v manuálu od prodejce.

Pamatujte, že výrobce nemá povinnost zjišťovat, jak se voda dostala dovnitř hodinek, pokud hodinky obstály v zkoušce vodotěsnosti. Realitou je pak často nespokojenost zákazníka s výsledkem reklamace.

Dámy, pozor také na zdobené hodinky! Třpytivé kamínky, kterými je Váš šperk vykládaný, nemusí vydržet vliv vody, kdy se odlepí a ztratí. Z krásných hodinek je během chvilky nehezký opotřebovaný kousek a tohle obvykle při reklamaci neobstojí. Další rizikovou skupinou jsou hodinky s koženým páskem – myslíte si, pravá kůže, to přece musí vydržet. Ale určitě ne tehdy, pokud kůži namočíte a pak vysušíte na horkém slunci! Popraskání nebo odlepení pásků pak také nemůže být předmětem reklamace! Na plavání jsou mnohem vhodnější hodinky bez ozdob s plastovým tělem a silikonovým řemínkem. Dnes již není problém najít funkční a zároveň krásné hodinky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno