Obuv má na naše zdraví mnohem větší vliv, než se možná domníváme. Ve hře jsou naše klouby, páteř i nárty. Nevhodná obuv ale může stát i za vašimi bolestmi lýtek a hlavy. A tím to bohužel nekončí.

Také se vám tak líbí ty střevíčky na vysokém úzkém podpatku? Nebo ty úžasné mokasíny s úzkou špičkou? Nebo se vám zalíbily botky, ale v obchodě neměli vaši velikost? Tak jste se spokojily s číslem menším? Zřejmě vás nepotěšíme, ale špatně jste, milé dámy, udělaly. I na ty první dva zmíněné modely byste si měly nechat zajít chuť.

Následky nošení nevhodné obuvi

O tom, co všechno může způsobit nevhodně zvolená obuv včetně té, již jsme zmínili v předcházejícím odstavci, by mohli vyprávět ortopedi. Čekárny jejich ordinací jsou totiž takovýchto případů plné. Začíná to většinou svalovou únavou, bolestmi lýtek, hlavy i zad. A pokračuje ještě více bolestivými deformitami podobě vbočených palců, malíků, kladívkových a drápovitých prstů (už samotný název je děsivý), výrůstků na hřbetu nohy a zborcené klenby. Častá ovšem jsou i kuří oka, mozoly, puchýře, mozoly, bradavice a zarůstající nehty. Opomenout bychom však neměli ani ekzémy a mykózy. Není toho málo, že?

Zaměřeno na nevhodnou obuv

Pojďme se však na chvilku zastavit u pojmu nevhodná obuv. To je samozřejmě ta, která nám z jakékoliv příčiny nevyhovuje, ať již velikostí, tvarem či materiálem. A jakou obuv naopak můžeme nazvat obuví vhodnou? Jedná se o obuv dostatečně velikou (ne malou ani velkou), s nízkou podrážkou, z prodyšného materiálu, s kulatou špičkou a pružnou podrážkou, která při chůzi nijak nevybočuje. Její nositel v botách jinými slovy nešmajdá.

Zaměřeno na zdravotní obuv

Pokud chcete opravdu boty, které vám neublíží, doporučujeme vybírat v kategorii obuv zdravotní (zdravotní obuv dámská). Nezaměňujte ovšem tento termín s pojmem obuv zdravotnická. Zdravotnická obuv už je zdravotnickou pomůckou.

Vyvarujte se dlouhého stání

Výše zmíněným stavům však nahrává i dlouhé stání, ať již ve frontách nebo v prostředcích městské hromadné dopravy. Čím déle stojíte, tím více své nohy zatěžujete, což samozřejmě platí i na osoby, které jsou celý den na nohou v důsledku svého povolání. Typickým příkladem jsou zdravotní sestřičky, kuchařky v jídelnách a podobně. Těm lze zase doporučit speciální zdravotní pantofle s protiskluzovou gumovou podrážkou s tzv. antistatickým bodem, který zajistí, že bota k podlaze skvěle přilne.

Dámská zdravotní obuv nemusí být jen fádní bílá, se přesvědčte na www.pp-servis.eu/obuv-abeba.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno