Mediace symbolizuje perfektní způsob řešení sporů. Čeká vás a vy se zajímáte o to, jak dlouho vlastně trvá? Nebo na čem závisí její průběh?

 

Nechte všemu čas

Mediace bohužel nedokáže vzájemný konflikt stran vyřešit během pouhého jednoho setkání. I přesto však s tímto snem lidé na mediaci běžně přicházejí. V podstatě očekávají, že se stane zázrak a jejich dlouholetý konflikt se vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku. Tak to ale nefunguje.

Jestliže se jedná o nedorozumění, které mezi stranami sporu panuje pouze krátce, je výjimečně možné jej vyřešit i během prvního mediačního setkání. V praxi se to však příliš často nestává.

Nejčastějším důvodem většiny sporů je skutečnost, že mezi lidmi vázne komunikace. Kvůli tomu, že spolu lidé nekomunikují, problémy postupně nabývají větších a větších rozměrů. Až se stanou neúnosnými. Mediace v takovém případě symbolizuje první úspěch na cestě za tím se společných problémů zbavit.

 

Průběh mediace závisí na klientech

Průběh mediace a to, kolik mediačních schůzek se uskuteční, závisí vždy a pouze na samotných klientech. Jakmile se pro mediaci strany sporu rozhodnou, je to rozhodně skvělá věc. Ale tím celá cesta pouze začíná. Mediátor pomáhá klientům najít takové budoucí uspořádání, ve kterém se budou všichni cítit spokojeně.

Na mediaci je velmi důležité umět slovně vyjádřit své pocity a zároveň vnímat pocity toho druhého. Právě díky otevřené komunikaci mezi stranami konfliktu se totiž celé jednání může neustále posouvat dál.

 

Neexistuje jedno pravidlo

Na závěr je důležité zmínit, že tak jako všude, ani u mediace neexistuje jednotné pravidlo platící vždy a všude. Vše záleží na samotných klientech a jejich ochotě spolupracovat. Někomu může stačit jen „lehké naťuknutí“, jiní zase budou potřebovat velké množství setkání v pravidelných intervalech. Pamatujte na to, že kde je vůle, tam je i cesta.

Pro více informací z oblasti mediace navštivte web www.kurzymediace.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno