Chcete svoji zahradu ozvláštnit a přemýšlíte nad pořízením vhodného okrasného stromu? Přečtěte si, v čem vyniká cesmína vroubkovaná a jaké jsou její nejpopulárnější kultivary.

 

Jak cesmína vroubkovaná vypadá?

Cesmína vroubkovaná symbolizuje stálezelený keř nebo malý strom, který pochází z Asie. Roste zde v horských lesích v nadmořské výšce od 700 do 2 100 metrů. Tato dřevina se pyšní černošedou kůrou a tmavě hnědými hranatými letorosty, které jsou pokryty drobnými chloupky.

Cesmína vroubkovaná kvete drobnými květy, které se mohou pochlubit krásnou bílou barvou. Zároveň plodí černé peckovice, které jsou oblíbenou pochoutkou zahradního ptactva.

 

Oblíbené kultivary cesmíny vroubkované

Jednotlivých kultivarů existuje více než 200. Rozdíly mezi nimi spočívají ve vzrůstu, habitu, barvě i tvaru. Níže si představíme alespoň dvě velmi oblíbené a hojně pěstované odrůdy.

První zajímavý kultivar nese označení Ilex crenata ‘Convexa’. Jedná se o malý, hustě rozvětvený a zároveň nepravidelný keř. Roste velmi pomalu a v dospělosti bývá spíše širší než vysoký. Listy této cesmíny jsou drobné, lesklé a pyšní se sytou tmavě zelenou barvou. V zahradách se nejčastěji používá pro tvarování živých plotů a bonsají, jelikož skvěle snáší tvarovací střih.

Druhým kultivarem je Ilex crenata ‘Green Lustre’. Jedná se o velmi malebný a plochý keř, který je s narůstajícím věkem více vzpřímený. Díky svému nízkému a zároveň hustému vzrůstu se jedná o ideálního adepta pro tvorbu živého plotu.

 

Nenáročné pěstování

Cesmíně vroubkované se nejlépe daří ve vlhké, mírně kyselé až neutrální půdě s dostatečným množstvím živin. Půda by měla být dostatečně propustná a nezamokřená. Stanoviště volte buď na slunci, nebo v polostínu. Je mrazuvzdorná až do -23 °C, přesto se však vyplatí ji před mrazem ochránit.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno