Rozhodli jste se změnit váš interiér tak, že vyměníte starou podlahovou krytinu za novou? Prošli jste si jednotlivé druhy podlah a vyhrála u vás dřevěná podlaha? Pokud vám už teď chybí pouhá pokládka, pak čtěte dále. Tento článek vám poskytne praktické informace a rady, jak položit dřevěnou podlahu, aniž byste museli za to platit nějaké firmě.
V dnešní době dřevěné podlahy stále patří mezi nejvyhledávanější a nejvíce oblíbené podlahové krytiny na trhu. Je tomu tak proto, že jsou tyto podlahy vyrobeny z přírodního materiálu, který vytvoří ve vašem bydlení příjemnou a útulnou atmosféru a navíc každé prkno je unikátní, originální a osobité.
Uskladnění podlahy před pokládkou
Než se pustíte do samotné pokládky podlahy, je nutné nejprve dřevěnou podlahu uskladnit alespoň na 48 hodin do místnosti, ve které se bude pokládat. Dělá se to proto, aby si podlaha zvykla na konkrétní prostředí v místnosti.
V místnosti, ve které budete pokládat, se doporučuje, aby teplota činila kolem 18 – 24 ºC a vlhkost vzduchu se pohybovala mezi 40 – 60 %.
Důkladná příprava podkladu
Jakákoliv podlaha se musí pokládat na suchý, pevný a rovný povrch. Pokud máte doma betonový podklad, vlhkost by měla být maximálně do 2,5 % a rovinatost do 3 mm na 2 m délky. Pokud se na vašem podkladu vyskytují nerovnosti a prohlubně, je nutné celý povrch vyrovnat samonivelační stěrkou. Při vyrovnávání mějte na paměti, že je velice důležité, neboť se tak přijde po položení houpavého efektu nebo dokonce poškozování podlahy.
Co vše budete potřebovat
Při pokládce se neobejdete nejen bez materiálu, ale také bez nářadí a dalších pomůcek. Připravte si proto podkladovou folii, lemovací lišty, hřebíky a lepidlo. Z nářadí a dalších pomůcek by vám neměla chybět elektrická vrtačka, kotoučová nebo přímočará pilka, dotahovací hák, metr, pravítko či klínky.
Pokládka dřevěné podlahy
Položení podlahy se provádí několika způsoby. Pro laika, která s tím nemá žádné zkušenosti, je poměrně těžké zvolit nejlepší způsob pokládky. Nejčastěji se využívají při pokládce dřevěné podlahy 3 způsoby:
- svorkové položení podlahy
- pokládka podlahy celoplošným lepením
- pokládka podlahy šroubováním nebo přibíjením na rošt
Svorkové položení podlahy
Jedná se o poměrně nový a lehký způsob pokládky podlahy tzv. plovoucím způsobem. Celý princip spočívá v tom, že se na podložku do drážek na spodní straně prken vloží ve vzdálenosti 50 – 60 mm speciální ocelové spony, které jednotlivá prkna přitáhnou k sobě.
První sponky rozdělte na polovinu a vložte je mezi stěnu a první řadu prken tak, aby vznikla spára 5 mm na jeden metr délky. U dalších řad budete pouze zasouvat pero do drážky a řadu následně lehce doklepete. Na závěr čelní konce prken slepíte a po jejich vytvrdnutí odstraníte klínky vymezující spáru od stěn.
Položení podlahy celoplošným lepením
Položení podlahy s celoplošným lepením je poměrně složité a budete muset dodržet pár pravidel. Podlahu je potřeba pokládat na opravdu rovný a pevný povrch. To znamená, že pokud nemáte podklad rovný, důkladně ho vyrovnejte. Dejte si na tom opravdu záležet. Dále při pokládce používejte pouze ověřená lepidla na bázi polyuretanu nebo silanu, které mají dlouhou dobu otevření (alespoň 60 minut). Pro nanášení lepidla si pořiďte zubovou stěrku, díky které nanesete vždy přesné množství lepidla.
Při samotné pokládce si nechte od stěn zhruba centimetrovou mezeru a jednotlivé podlahové dílce skládejte na předem nanesené lepidlo. U jednotlivých prken vám nesmí vzniknout žádná mezera. Po pokládce nepoužívejte podlahu po dobu 24 hodin, neboť použité lepidlo tvrdne delší dobu.
Pokládka podlahy šroubováním nebo přibitím na rošt
Některé podlahy jsou vhodné pro položení na dřevěný rošt. Pokud se rozhodnete pro tento způsob, nejprve položíte na podklad izolaci proti vlhkosti. První řadu prken položíte podél stěny a do roviny pomocí klínů. Podlahu položte tak, aby byla zhruba 10 – 15 mm od zdi.
Než celou řadu k přibijete nebo přišroubujete, přitáhněte ji pomocí popruhových stahováků. Když dojdete k poslední řadě prken, tak je na rozdíl od ostatních řad přilepte a přibijte shora na samotném okraji. Poslední řada musí být rovněž od zdi zhruba 10 – 15 mm. Pomocí obvodových lišt zakryjte mezery i hřebíky.
Ať už chcete podlahu položit jakkoliv, pokud nemáte alespoň základní zkušenosti a nemáte ani cit na vhodné rozložení barevných odstínů podlahy, pak doporučujeme svěřit tento úkol nějaké firmě, která se na pokládky podlahových krytin specializuje. Jednou takovou je např. firma AMADEO Holding – dřevěné podlahy Praha, která má s pokládkou bohaté zkušenosti.