Stále větším trendem se v poslední době stává práce z domova. Nemusíte plýtvat časem na přejíždění z domova do práce a ušetříte tak spoustu času. Pro práci z domova je ovšem nutné vytvořit si vhodné podmínky.

Výběr místa

Vyvarujte se zřizování domácí kanceláře v místě, kde je nejvíce rušno. Nejideálnější je mít pro kancelář vyhrazenou extra místnost. Na práci potřebujete klid a ne se stále něčím rozptylovat. Nevhodné jsou z tohoto důvodu průchozí místnosti. Pokud máte v plánu, mít na kancelář vyhraněnou místnost, nemusí být nijak velká, stačí 8m2.

Extra vyhrazený prostor pro práci pomáhá vytvořit iluzi, že sedíte ve skutečné firemní kanceláři. Zároveň se nerozptylujete okolními podněty. Nedovolují-li vám prostorové dispozice bytu nebo domu vyčlenit si celou místnost jen pro práci, musí stačit kout v obývacím pokoji, nebo třeba ložnici.

Správná volba barvy stěn

Některé barevné tóny mohou být nepříjemné, až dráždivé. Zářivější barvy by měl volit pouze ten, kdo se zabývá kreativní či tvůrčí činností. Barvy vždy vybírejte podle svého vkusu, v místnosti se musíte cítit příjemně. Obecně platí, že světle modrá podporuje soustředění, zelená má uklidňující vlastnosti a stejně tak i hnědé tóny. Pro své vlastnosti bývají právě vhodné do pracoven.

Nábytek

Kancelářský nábytek vybírejte podle velikosti místnosti. Nábytek by měl být funkční, z kvalitních materiálů a přizpůsobený celkovému vzhledu interiéru. Stůl by měl být umístěn tak, abyste měli dobrý výhled na dveře a pevnou zeď měli za zády. Vhodně rozmístěné police, skříňky a správný stůl vám usnadní práci a navíc mohou předejít případným bolestem zad a ovlivnit tak i vaše zdraví.

Součástí pracovního stolu může být i nástavec na notebook. Rozhodně by neměly chybět úložné prostory. Ideálním řešením je pojízdný kontejner. Z materiálů je nejvhodnější dřevo. Vyhněte se lesklým materiálům, které se špatně udržují.

Parametry ideálního stolu:

  • hloubka pracovní desky – 60, 80 a 90 cm
  • šířka se pohybuje v rozmezí 60–180 cm
  • výška stolu – 72 cm (polohovatelné stoly lze nastavit od 70–78 cm)

Kvalitní pracovní židle

Židle, kterou si vyberete, by měla být především pohodlná. Měla by umožnit opření zad i rukou. Židle by měla být vybavena synchronním sedacím mechanismem, který podporuje aktivaci a relaxaci zádového svalstva.

  • hloubka židle má být taková, aby se lýtko nedotýkalo sedací plochy
  • poměr mezi výškou židle a stolu je optimální kolem 28 cm
  • stabilní židle má pětiramennou podnož na kolečkách s brzdným systémem

Technické vybavení

V dnešní době je základem notebook nebo stolní počítač. Multifunkční tiskárny ovšem představují další nepostradatelnou věc pro chod domácí kanceláře. Kombinují v sobě funkce klasické tiskárny, skeneru a kopírky. Velmi oblíbená je například multifunkční tiskárna HP. Jedná se o renomovanou značku a je cenově dostupná.

Každá moderní kancelář je vybavena skartovačem. Skartovací stroje chrání soukromá data a korespondenci. Jejich uživatelé si brzy zvyknou nevyhazovat dokumenty do koše a raději je skartovat.

Ze všeho nejdůležitější je, abyste se v kanceláři cítili dobře. Je to místo, kde budete trávit převážnou část dne a je potřeba, aby místnost byla zařízena podle vašeho vkusu a stylu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno