Při plánování dětského pokoje je zapotřebí vše pořádně naplánovat. Děti poměrně rychle rostou a tudíž se mění i jejich potřeby, proto s tímto vývojem při nákupu veškerého nábytku a vybavení počítejte. Dětský pokoj by měl být uzpůsoben a zařízen tak, aby byl pro vaše děti místem pro odpočinek i hry. Při zařizování toto mějte na paměti.

Hledání inspirace

Než se pustíte do nákupu veškerého vybavení, hledejte inspiraci u svých dětí. Při zařizování dětského pokoje by měl být hlavním faktorem povaha a záliby dětí a od toho odvíjet celé vybavení. Obecně však lze říct, že do dětského pokoje je nejlepší zvolit trvanlivý, snadno udržovatelný a jednoduše ovladatelný nábytek. Výběr materiálu vybírejte podle preferencí dítěte ohledně barev.

Bezpečnost

Cokoliv co budete do dětského pokoje vybírat, měli byste myslet zejména na bezpečnost. Nevybírejte proto skříně a regály, které jsou vysoké a pro malé děti nepřístupné. Absence vysokého nábytku je rovněž dobrá kvůli tomu, že děti nesvádí ke šplhání do výšek. Ideální je pořídit vestavěné skříně, u kterých najde dítě využití v každém věku.

Proměnlivost vybavení

Jelikož se u malého dítěte mění rok co rok jeho potřeby. Prostor dětského pokoje je tedy nutné přizpůsobit nárokům dítěte. Doporučujeme při pořízení nábytku zainvestovat a pořídit spíše kvalitní a variabilní nábytek, který pak můžete různě přestavovat. Je to rozhodně lepší a dokonce i levnější varianta, než pořizovat za pár let nový nábytek, protože ten starý vašim dětem již nevyhovuje.

Podlahová krytina

Výběr vhodné podlahové krytiny záleží především na věku dítěte. Pokud dítě ještě nechodí do školy, většina jeho činností probíhá právě na podlaze. Je proto nutné zajistit, aby byla podlaha teplá, příjemná a snadná na údržbu. Ideální jsou dětské koberce nebo kusové koberce menších rozměrů s hravým motivem.

U větších dětí doporučujeme vybavit pokoj spíše podlahou, skvělé jsou např. laminátové podlahy, které lze doplnit nějakým moderním a designovým kusovým kobercem.

Uspořádání dětského pokoje podle věku

Při uspořádání pokoje byste měli mít na mysli několik ergonomických zásad. Zde vám přinášíme několik tipů, co by v pokojíčku v různém věku dítěte nemělo chybět.

Novorozenec

U novorozence budete potřebovat v pokoji jak vhodnou postýlku na spaní, tak i přebalovací pult. Důležité je, aby vše potřebné bylo po ruce. U takto malého dítěte se doporučuje na zem položit koberec, který je hygienický a tepelně izolovaný.

Batole

Batole na rozdíl od novorozence je velice náročné na prostor. Je to tím, že dítě začíná lézt a tedy i objevovat. Při zařizování pokojíčku pro batole dbejte hlavně na bezpečnost. Odstraňte všechny nebezpečné věci z dosahu dítěte, zajistěte v pokoji okna, zásuvky i šuplíky.

Dobré je pořídit nábytek vybavený dětskými pojistkami. V pokoji batolete by neměl chybět koberec, postýlka, krabice s hračkami či dětské knížky. Ostatní věci a vybavení není v tomto věku zapotřebí.

Předškolní dítě

Předškolák je většinou hravý a zvídavý, bude tedy potřebovat dostatek místa na hraní. V pokojíčku předškoláka tedy nesmí chybět klasická velká postel, dost krabic nebo šuplíků na hračky, pracovní stůl s židlí, které lze dle jeho výšky nastavit. Všechny úložné prostory musí být pro dítě snadno přístupné.

Školák

Děti, kteří začínají chodit do školy, budou potřebovat pracovní stůl a dostatek místa na uložení školních věcí a pomůcek. Opět je pravidlem, aby veškeré vybavení bylo snadno a bezpečně dostupné. Doporučujeme pokojíček vylepšit různými výukovými deskami či tabulí.

Náročnost uspořádání nábytku a veškerého vybavení roste nejen s počtem dětí, ale také s věkovým rozdílem. Abyste zajistili harmonické soužití sourozenců, je nutné pokoj rovnoměrně rozdělit. Každý z dětí by mělo mít vlastní pracovní stůl

 

4 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj, máte někdo zkušenost s fólií resp. tapetami na stěny v dětském pokoji? Přemýšlíme, že bychom naší dcerce trošku oživili stěny, jen nevím jestli to vůbec má výhodu. Chtěli bychom něco neutrální, ale ještě jsme se nerozhodli. Zakoupili jsme jí nábytkový systém: http://www.zlutahala.cz/system-casper. Viděla jsem pár zajímavých článků o tapetách, ale nejsem si tím jistá a sestra dostala fólii (nebo tapetu?), Ale zatím ji nemá nalepenou, takže si ani neumím představit jestli to té stěně naopak více neuškodí než polepšit. Tapetu / fólii bychom chtěli dát kolem postele 🙂

    • Ahoj, líbí se mi ta sestava co jste pořídili holce! žlutá hala to má vychytané…ale k tvojí otázce, ano my jsme pořizovali právě tu tapetu na stěnu, je to moc krásné hodně záleží jakou si vybereš:) nevím teda jak to působí na stěnu, protože jsme to neodlepovali, a nemáme to ani v úmyslu, ale kdybychom někdy přestavovali tak bychom asi rovnou i malovali, tak by to problém být neměl…

  2. Dobrý den. musím moc poděkovat za tenhle článek, který mi pomohl při výběru pokoje pro mou dcerku. Má rok a půl a od ježíška dostane nový pokoj. Nakonec jsme se s manželem shodli na jednom, který jsme vybrali ve žluté hale s musím říct, že je fakt krásný a především je vasriabilní, dá se různě kombinovat a přesouvat. Už jsme koupili i stůl na psaní, kdyby náhodou už tuhle serii nevyráběli tak ať ho pak nemusíme někde složitě shánět, nebo kombinovat s jinou barvou…Doufám že v jejím věku už dokáže projevit s pokojjíčku radost…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno