Naspořili jste si dostatek peněz a přemýšlíte, jak je výhodně zhodnotit nebo uložit? Udělali jste si průzkum bankovních produktů a zvažujete vložení svých prostředků do investičních fondů či na nějaký spořicí účet? Než tak učiníte, přečtěte si následující řádky. Mnoho lidí si při rozhodování, do čeho investovat své finance, neuvědomuje, že s postupem času peníze na bankovních účtech ztrácejí svou hodnotu stejně jako oběživo. Proto je dobré zamyslet se nad tím, jaká investice vám přinese nejen zajímavé zhodnocení, ale také si udrží stálou hodnotu v čase. Jednou takovou je právě investiční zlato.

Na zlato si inflace nepřijde

První zásadní informací, kterou byste měli znát, než někam investujete své peníze, je, že zlato nepodléhá inflaci. Díky tomu má úžasnou vlastnost udržet si stálou hodnotu v průběhu let. Investor, který se rozhodne vložit své prostředky zrovna do zlata, by tedy měl vědět, že tato investice se vyplatí zejména v dlouhodobém horizontu. Za deset let si totiž za stejnou zlatou cihličku můžete koupit to samé, co byste za ni pořídili dnes. V případě peněz tomu tak samozřejmě kvůli inflaci není. Stejné je to také u investičního stříbra, jež je ideální alternativou pro ty z vás, kteří mají k dispozici menší obnos peněz.

Pro koho je investiční zlato určeno

Investovat do zlata může v současné době téměř každý člověk, který má naspořeny nějaké finanční prostředky, jež nebude v následujících letech na nic akutně potřebovat. Moderní doba umožňuje nákup investičního zlata prakticky komukoliv díky variabilitě nabízených produktů. Na internetu můžete pořídit zlaté mince či slitky od pár tisíců korun po milionové částky. Všechny tyto artikly se vyrábějí v několika podobách, aby si na své přišel každý investor. Nabízené slitky a mince mají různé velikosti, gramáž a ryzost, od čehož se odvíjí prodejní cena. Nakupovat můžete jednotlivé kusy nebo celé sady, a to z pohodlí domova.

Osvobození od DPH

Důležitou výhodou investičního zlata je, že se na něj nevztahuje daň z přidané hodnoty, která většinou činí 21 % z prodejní ceny každého zakoupeného produktu. Zlaté mince a slitky jsou od DPH osvobozeny na základě zákona o dani z přidané hodnoty, což je velice lákavý benefit pro investory. Stříbro je na tom bohužel hůře, jelikož toho se daňová úleva netýká. Na rozdíl od zlata je však tento kov daleko levnější, takže přesto, že při jeho nákupu zaplatíte DPH, stále vás celková suma vyjde na méně peněz, než kdybyste kupovali to samé ve zlatě.

U zlatých mincí navíc existuje ještě jeden příjemný benefit – osvobození od daně z příjmu v případě jejich prodeje. To se vás však bude týkat pouze tehdy, budete-li obchodovat jako fyzická osoba. Podmínky, kdy je prodej zlatých mincí osvobozen od daně z příjmu, stanovuje zákon o dani z přidané hodnoty.

Zlaté sběratelské skvosty

Zlato je jeden z nejvzácnějších cenných kovů na planetě. Jeho nevytěžené zásoby ubývají rychlostí blesku, a proto poptávka po tomto artiklu každý rok roste. Investoři rádi vkládají své peníze do sběratelských mincí, protože kromě vysoké ceny, jíž disponují kvůli použitému materiálu, spočívá jejich přidaná hodnota ve vzácnosti. Sběratelské dukáty se totiž produkují v daleko menším nákladu, jelikož jejich výroba je pracná a zdlouhavá. Zruční rytci, brusiči a další řemeslníci, kteří se podílejí na jejich zpracování, vyprodukují jednu hotovou minci za několik týdnů. Na lícových stranách těchto dukátů jsou často vyryty různé historické osobnosti. Oblíbené jsou například mince, kde je vyobrazen Karel IV., svatý Václav, Přemysl Oráč či kněžna Libuše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno