Podzim sám o sobě nepatří zrovna k nejradostnějším obdobím. A co teprve teď, kdy melancholickou a poraženeckou náladu ještě prohloubila opatření spojená s pandemií koronaviru. Jak chmurným myšlenkám, skepsi a pesimismu nepodlehnout? Přinášíme tipy, jak si zachovat duševní zdraví.

Nerezignujte

Mnoho událostí, činností a aktivit, které nás běžně udržují v dobré náladě, najednou není možné provozovat. Nemůžeme vyrazit na večeři do restaurace, zajít si na masáž, do wellness klubu, do kina, do divadla. To ale neznamená, že se budete nudit, stačí jen hledat nové činnosti či nové možnosti řešení. Inspiraci si vezměte třeba z umělců, kteří se složité době přizpůsobili tím, že se přesunuli do virtuálního světa. Online tak pořádají různé koncerty, výstavy nebo divadelní představení. Stejně zareagovali i lidé z ostatních sfér, přes internet se tak můžete zúčastnit třeba různých fitness tréninků či vzdělávacích kurzů.

Udržte si rutinu

Rutina představuje ideální způsob, jak účinně čelit stresu, pocitům beznaděje, úzkosti, marnosti i všudypřítomné nejistotě. Své o tom ví armáda či astronauti, kteří této „metody“ úspěšně využívají. Řada psychologů proto doporučuje sestavit si přesný plán toho, co a kdy budete celý den dělat – od vstávání až po večerku. Plánujte spíš v krátkodobém horizontu týdne až čtrnácti dnů, protože spousta věcí se dnes mění ze dne na den.

Hledejte radost v maličkostech

Najděte si činnosti, jak pasivní, tak aktivní, kterými se budete zabývat a které vám budou dělat radost. Vyrazte na procházku do přírody nebo si zacvičte doma v obýváku, když jsou momentálně fitness centra zavřená. Věnujte se i dostatečné relaxaci, třeba při čtení knihy, poslechu hudby nebo sledování filmů. Nezapomínejte si hlídat také spánkový režim, ať tělo získá potřebný čas na regeneraci. I když je momentálně těžké udržet si dobrou náladu a nepodléhat všem těm negativním informacím, kterými nás média zahrnují, mějte na paměti, že každá krize jednou skončí. Chce to jen vydržet!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno