Vzhledem k evoluci má mysl každého z nás tendenci podléhat nejrůznějším svodům a zkratkám. V tomto článku vám prozradíme několik z nich a princip, na jehož základě fungují.

Podléháme nejrůznějším klamům a zkratkám

Myslíme si, že přesně víme, co je realita. A jak funguje náš svět. A také proč se chováme tak, jak se chováme. Pravdou ovšem zůstává, že mnohdy nemáme ani ponětí, proč se v dané chvíli chováme určitým způsobem.

TIP: Osvojte si techniky NLP a zjistěte toho o fungování našeho mozku ještě více.

Kognitivní zkreslení

Kognitivní zkreslení symbolizují předvídatelná schémata jednání a myšlení, které vedou k chybným úsudkům. Ve své podstatě se jedná o duševní mechanismus, který hájí náš vnitřní pozitivní obraz o sobě samých. Kognitivní zkreslení nás tedy vedou k mnohdy nesprávným volbám a úsudkům.

Konfirmační zkreslení

Domníváte se, že vaše názory jsou výsledkem mnohaletých racionálních zkreslení? Ve skutečnosti to tak není. Naše mysl totiž věnuje pozornost pouze těm informacím, které nás utvrzují v našem přesvědčení. Máme proto tendenci zcela ignorovat fakta, která naše předem vytvořené představy a postoje nabourávají.

Tendence ignorovat náhody

Často si to vůbec neuvědomujeme. Ale mnohdy máme tendenci hledat souvislosti za každou cenu a podceňovat tak význam náhody. Činíme tak zejména proto, že se jen těžko smiřujeme s tím, že ne vše můžeme mít pod kontrolou. Nejrůznější vzorce a schémata tak vidíme všude kolem sebe.

Heuristika dostupnosti

Pokud něco neznáme, jen těžko to budeme považovat za pravděpodobné. Stejně tak platí, že budeme nějakou věci považovat za běžnou, pokud z ní uvidíme jen jeden příklad. Náš mozek nepřemýšlí ve statistikách. Ale spíše v příbězích a zkušenostech.

Více článku z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno