V dnešní hektické době se nikomu z nás nevyhne stres. Neustále nestíháme, máme plnou hlavu úkolů, co je potřeba udělat, co nakoupit, na co nezapomenout. Nevíme, kam dřív skočit. To se samozřejmě podepisuje na naší náladě – jsme často podráždění, nepříjemní, unavení. Pokud se v tomhle také vidíte, je tento článek pro vás.

Přinášíme vám několik tipů, jak vypnout. Nechat odpočinout nejen svému tělu, ale i hlavě. Relaxovat. Pokud to neumíte, nebojte, naučíte se to! Vše je o cviku. Tak jdeme na to.

 

Proč pravidelně relaxovat?

Pravidelná relaxace pomůže zmírnit stres. Dochází při ní k uvolnění těla i mysli. Navíc působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku a dalším problémům, které jsou spjaty s únavou a přetížením. Doporučujeme si tedy na odpočinek vyhradit čas, nejlépe každý den.

 

Relaxační techniky pro snížení stresu

Relaxačních technik, které napomáhají snížit stres, je opravdu celá řada. Každý si najde to své. My vám přinášíme několik tipů, od kterých se můžete odrazit. A pokud vám nebudou vyhovovat, vyzkoušejte další. Každý člověk je jiný, takže každému vyhovuje něco jiného. Důležité je, najít si to své a zařadit to pravidelně do svého života.

 

Protáhněte tělo i mysl díky józe

Jóga není jen klasické cvičení. Slouží k protažení těla i relaxaci mysli. Je vhodná pro všechny bez rozdílu věku, zdravotního stavu i pohlaví. Ideální je také pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání a chtějí protáhnout své tělo, zpevnit ho a k tomu relaxovat. V józe se totiž zaměříte nejen na jógové pozice, ale i na činnost jednotlivých svalů a vlastní dech.

Kromě jógy je ale pro relax ideální jakákoliv pohybová aktivita, která vás baví, a u které dokážete na chvíli zapomenout na všechny starosti a budete si užívat přítomný okamžik. Může to být například jízda na kole nebo běh.

 

Masáž – nechte se hýčkat

Do péče o tělo doporučujeme investovat. A masáže jsou k tomu vhodné. Odpočinete si jak mentálně, tak i fyzicky. Skvělou volbou jsou lymfatické masáže, které zrychlí tok lymfy a detoxikují tělo, aroma masáže, masáž zad nebo klidně i klasické masáže. Záleží jen na vás, co si zvolíte.

 

Odpočinek ve vířivce

A u masáží ještě zůstaneme. Horká voda a vířivá vana dokážou znavenému tělu dopřát ten správný relax. Vířivky jsou vybaveny regulovatelnými tryskami, které vhání do vany vodu nebo vzduch pod tlakem. Díky regulaci si člověk zvolí podle sebe, co mu nejvíce vyhovuje.

Abychom se ale v tomto případě nemuseli omezovat jen na návštěvní hodiny v termálních lázních a máme potřebné prostory, doporučujeme pořídit vířivku pro dva nebo čtyři domů. Tím budete mít relax na dosah ruky a budete si ho moci dopřát, kdy se vám bude chtít.

 

Procházky v přírodě

Pokud pro vás sport není úplně tou pravou aktivitou, zařaďte do svého kalendáře pravidelné procházky. Pobyt v přírodě je totiž zaručeným odpočinkem. Vydejte se na procházku pokaždé, když budete mít špatnou náladu, potřebujete mít chvilku pro sebe nebo si chcete utřídit svoje myšlenky.

 

Meditace

Meditace patří k další tipům, které pomohou se snížením stresu. Aby to však mělo nějaký efekt, je třeba se jí věnovat pravidelně. Nejlépe si každý den vymezit určitý čas, najít tiché místo, odstranit veškeré rušivé elementy, zkoušet meditovat a prodlužovat postupně čas.

Meditace se nejčastěji provádí v klasickém sedu. Můžete ale zvolit sed na posteli s nohami na zemi nebo pozici lotosového květu (z jógy). Důležité je si pohlídat rovná záda a vzpřímenou hlavu. Pak už jen stačí zavřít oči, klidně dýchat a soustředit se na postupné uvolňování celého těla.

 

Relax v pohodlí domova

Odpočinek si můžete dopřát i v pohodlí domova. Důležité je si udělat čas sám na sebe a nenechat se nikým vyrušovat. Můžete si zapálit svíčky, číst knihu, dopřát si masáž nohou nebo obličejovou masku. Prostě zvolit cokoliv, u čeho si odpočinete a alespoň na chvilku vypnete od každodenních starostí.

1 komentář

  1. Já relaxuji v přírodě. Vezmu si nějakou deku, košík, filtrační konvici abych si mohla dát kdekoliv vodu a prostě si jen tak čtu třeba v lese. Je tam klid a nikdo mě neotravuje. Mám moc ráda nová místa a tady na Šumavě to vypadá božsky za každého počasí. Tady se relaxuje parádně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno