Vybíráte nový spotřebič do vaší koupelny či kuchyně, jste limitováni prostorem, a přesto chcete využívat moderního zařízení jako je sušička. Brzy se dopracujete k jedinému řešení – zvolíte kombinaci pračku se sušičkou. Současně dokonce ušetříte ve srovnání s koupí samostatné pračky a sušičky. Na druhou stranu je nutné smířit se s podstatným faktem, že sušička přímo v pračce vysuší méně prádla, než pračka dokáže vyprat. Výběr však rozhodně nemusí být tak snadný, jak se na první pohled zdá.

Ačkoliv jste to možná nevěděli, i pračky se sušičkou existují nejen předem plněné, ale rovněž vrchem plněné. Je jen na vás, jaký typ zvolíte. Pokud i po zvolení kombinovaného spotřebiče bojujete s místem, sáhněte po vrchem plněném modelu. Takových je sice málo, jsou zpravidla hůře vybavené a nic na ně neodložíte, ale jsou podstatně užší. Předem plněné pračky se sušičkou jsou sice širší, ale mohou nabízet více funkcí, získáte pestřejší výběr a v neposlední řadě existuje možnost jejich vestavění do kuchyňské linky.

Pračka se sušičkou LG F72J7HG2W

 

Kombinovaný spotřebič je samozřejmě náročnější na energii a proto bedlivě sledujte energetické štítky. Většina modelů se dnes již nachází v úsporné třídě A, ale na trhu stále naleznete i třídu B. Rozdíl není sice na první pohled markantní, ale velmi záleží na tom, jak často budete prát a sušit. Cenový rozdíl může při vyšším vytížení za rok činit i několik tisíc korun. A právě takovou částku můžete klidně v počátku investovat do lepší pračky se sušičkou.

Abyste sušičce ulehčili práci, věnujte pozornost otáčkám pračky. Čím lépe bude prádlo odstředěné, rozumějte vyždímané, tím efektivnější bude samotný proces sušení. Pračka se sušičkou by tak měla disponovat odstřeďováním alespoň 1 200 otáček za minutu. Bude-li mít více, rozhodně si takový model zařaďte do svého hledáčku.

Dostáváme se k další podstatné věci, kterou je obsah bubnu. Již úvodem jsme si řekli, že pokud v pračce vyperete 8 kilogramů prádla, stejné množství najednou rozhodně nevysušíte. Zpravidla půjde maximálně o 6 kilogramů prádla, což vystačí běžné čtyřčlenné rodině. Pokud by obsah bubnu byl menší a možnosti sušení se smrskly ke 4 kilogramům, budete již narážet na limit, kdy nevysušíte vše, co aktuálně perete.

Pračka se sušičkou BEKO WDA 96143 H

 

Zvažte také, kam pračku se sušičkou umístíte. Bude-li zavřená v koupelně, nebude vám vadit například o něco vyšší hlučnost. S klidem pak můžete vzít i model, který při praní a sušení překračuje hlučnost 70 dB. Umístění pračky se sušičkou do kuchyně již může být problém a hlučnosti věnujte zvýšenou pozornost. Najdete-li model, který při praní a sušení srazí hlučnost k 50 dB, máte vyhráno. O takovém spotřebiči téměř nebudete vědět. Samozřejmě s výjimkou odstřeďování (ždímání), kdy vysoké otáčky budou slyšet vždy.

V případě doplňkových funkcí můžete klást stejné nároky jako v případě, že byste vybírali pouze automatickou pračku. I kombinované spotřebiče mívají ochranné prvky proti úniku vody či funkci odloženého startu. Vcelku běžný je tzv. „šestý smysl“, kdy pračka dle náplně zvolí spotřebu vody a vhodný program. Pokud nahlédneme na sušící část kombinovaného spotřebiče, přijde vhod kupříkladu senzor vlhkosti. Někdy může přijít vhod mít prádlo zcela suché, jinde lehce vlhké, například za účelem snazšího žehlení.

Jelikož doba běží mílovými kroky dopředu, dokáží se i pračky se sušičkou připojit k internetu a na dálku s vámi komunikovat prostřednictvím chytrého telefonu. Můžete tak vzdáleně spustit praní nebo jej naopak pozastavit, ale dokonce také diagnostikovat poruchu vašeho spotřebiče.

Ovládací panel pračka se sušičkou Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W

Pračky se sušičkou najdete v nabídce takřka všech předních výrobců. Cenové rozpětí je dnes již velmi široké a pořízení kombinovaného spotřebiče vás rozhodně nemusí přijít draho. Nejlevnější modely začínají hluboko pod hranicí 10 tisíc korun. Pokud nejste nároční, můžete rozhodně hledat i mezi nimi. Hledáte-li však moderní funkce, nižší energetickou náročnost a další vymoženosti, budete zřejmě pokukovat spíše po modelech od přibližně 15 tisíc korun výše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno