Abychom dokázali zažít šťastný partnerský vztah, je nejprve třeba žít šťastný vztah sami se sebou. Zajímá vás, jak můžete přispět ke spokojenosti ve vašem vztahu? A jak s druhým člověkem komunikovat o tom, co vám vadí?

Co je to vlastně šťastný vztah

Šťastné vztahy vznikají z nadbytku lásky a hojnosti toho, co v sobě máme k dispozici. Psychologové se shodují v tom, že osoby, které nedostatečně uznávají sami sebe, vyžadují toto uznání od druhých.

Takoví lidé poté partnerský vztah využívají k tomu, aby měli lepítko pro svá dřívější psychická zranění.

Co je potřeba pro spokojený vztah

Každý vztah je unikátní a rozhodně tedy nelze nic generalizovat. Abychom ve vztahu zažili spokojenost, je třeba na vztahu neustále pracovat a rozvíjet jej. Spokojený vztah vyžaduje vzájemná pravidla, dohodu a notnou dávku komunikace.

Rovněž je důležité, abychom byli schopní a ochotní do takového vztahu investovat svůj čas. Kromě toho je třeba se zaměřit také na společné vize a prožitky, respekt a intimitu.

Pokud ve vztahu byť jen jeden z těchto prvků chybí, naše spokojenost se začne vytrácet a vztah může začít chřadnout. Dále by se dalo říct, že pomyslným indikátorem spokojenosti ve vztahu je naše tělo a neverbální komunikace. Známky stresu (a tedy nespokojenosti) se totiž většinou nejprve projeví napětím v našem těle.

Jak komunikovat o tom, co vám vadí

V každém partnerském vztahu je třeba komunikovat o tom, co vám vadí. Nemyslete si, že na to druhý člověk přijde sám a domyslí si to.

Spousta problémů ve vztazích vzniká jednoduše proto, že ten druhý netuší, co se vlastně děje. Proto se zaměřte na vedení konstruktivní komunikace. Vyhněte se jakémukoliv obviňování, útočení a bojům. Naopak se soustřeďte na popis pocitů, které ve vás situace vyvolávají.

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno