Mediace lze využít také v trestním řízení. Zajímá vás, kdo ji v takovém případě realizuje a jaké zásady je třeba v jejím průběhu dodržovat?
Kdo realizuje trestní mediaci
Trestní mediace je jiná disciplína než mediace civilní. Jedním z odlišujících faktorů je například to, že trestní mediace je zaměřená na práci s konfliktem, který vychází ze spáchání trestního činu.
Dále také platí, že mediace v trestním řízení má pevnější pravidla než civilní mediace. Mediaci v trestním řízení se podrobně věnuje Probační a mediační služba. Civilní mediaci se naopak věnují zapsaní a nezapsaní mediátoři.
Další odlišností je skutečnost, že trestní mediace je vždy zahájena tzv. oddělenými jednáními, které slouží k přípravě na samotnou mediaci.
Zmínit musíme také odlišné postavení klientů při využití civilní mediace. Při trestní mediaci totiž strany sporu do mediačního procesu vstupují jako pachatel a obviněný. Při civilní mediaci mají strany sporu formálně stejné postavení.
Hlavní zásady trestní mediace
I při mediaci v trestním řízení je třeba důsledně pamatovat na dodržování základních zásad mediace. Jedná se o princip mlčenlivosti, dobrovolnosti, nestrannosti a neutrality mediátora.
Při civilní i trestní mediaci je dále kladen na tzv. princip percepce. To znamená, že se mediátor snaží změnit soupeřící přístup klientů na spolupracující. Stejně jako v civilní mediaci, i v trestní jsou za obsah dohody odpovědné strany konfliktu. Odpovídají za naplnění této dohody a mají tedy povinnost jednat v souladu s dohodnutým.
Zmínit musíme také schopnost mediátora orientovat rozhovor v mediaci do budoucna. Mediátor tedy sice vychází z minulosti jako ze zdroje informací, ale mediaci vede tak, aby řešení bylo do budoucna realizovatelné a přineslo klientům úlevu.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.