Nejen psychická vzpruha

Šalvěj má nejen léčivé účinky na lidský organismus, ale pozitivně působí také na psychický stav. Dopřát si můžete šalvějovou koupel nebo aromaterapii s esenciálním olejem s vůní šalvěje. Použít můžete domácí olej, který vyrobíte naložením listů šalvěje do olivového oleje.Šalvěj působí také na trávení. Účinně bojuje proti nadýmání a také má velký vliv na úlevu od stresu a pocitu přepracovanosti. Celkově šalvěj podporuje nervový systém a zlepšuje krevní oběh v těle. Časté je také její použití v ústních vodách, mýdlech nebo šamponech a mastích. Velkou výhodou bylinky je její působení proti pocení, a tak bývá součástí antiperspirantů a deodorantů.

Využití šalvěje je opravdu mnohostranné. Užívá se pro své účinky léčebné, uplatnění našla i v kosmetickém průmyslu, v parfumerii a dříve se používala také jako přísada do piva či vína. I dnes najde svou roli v kuchyni, a to nejen při kořenění jídel.

 

Domácí kuchyně

Mezi oblíbené využití šalvěje patří čaj. Ten je skvělý proti nachlazení, při angíně nebo při bolestech v krku. Silným čajem si můžete i kloktat. Šalvěj je nejsilnější bylinka, která léčí zánět mandlí a dokáže vám silně ulevit při angíně. Šalvěj lze ale skvěle využít také při přípravě nejrůznějších pokrmů. Velmi oblíbené a chutné jsou například zapečené brambory se šalvějí, šalvějové těstoviny nebo třeba medailonky na šalvěji a víně. Šalvěj nebo její variace v podobě marinády vždy perfektně podtrhne chuť pečené i dušené zvěřiny.

Abyste však mohli šalvěj užívat po celý rok i v průběhu zimních měsíců, je třeba ji vhodně zpracovat. Můžete vyrobit například domácí šalvějové pesto, díky kterému budete moci tuto bylinku užívat i v průběhu zimního vaření. Na přípravu pesta budete potřebovat čerstvé listy šalvěje, česnek, olej, piniové ořechy, strouhaný sýr a koření v podobě pepře a soli. Postup je velice jednoduchý – krom oleje, soli a pepře vložte všechny ingredience do mixéru a rozmixujte. Přilijte olej, ochuťte solí a pepřem a ještě jednou promixujte. Výsledné pesto uchovávejte ve sklenici v lednici nebo tmavé spíži.

Tip: Pro přípravu pesta můžete vyzkoušet vysokootáčkový kuchyňský mixér značky Orava, který vás ohromí nejen svým výkonem, ale i dalšími vychytávkami. Díky dvou-litrové nádobě a motoru s příkonem 1 500 W si poradí s měkkými, polotvrdými i zmraženými surovinami téměř v jakémkoliv množství. Krom toho sijej zamilujete i díky demontovatelným dílům, jež lze umývat v myčce, nebo gumovým nožičkám, které zajistí stoprocentní stabilitu v jakékoliv situaci. Mixér tak oceníte nejen při přípravě pesta, ale i nejrůznějších omáček, polévek, dezertů, koktejlů nebo v poslední době tolik oblíbených smoothies a ovocných šťáv.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno