To, že by nikdo kromě nevěsty neměl mít bílé šaty je samozřejmostí. Existuje však řada dalších nepsaných pravidel, o kterých možná nemáte tušení. Pokud se budete brzy vdávat, nebo jen budete svatebním hostem, rozhodně se vám některá následující pravidla bude hodit znát.

5 pravidel svatební etikety

Pozvánky

Jakou budoucí nevěsta nebo ženich je třeba mít na mysli, že svatební oznámení se posílá s předstihem aspoň 2 měsíců.

V pozvánce by mělo být uvedeno, kdy a kde se obřad koná a zda je dotyčný pozván i na hostinu. Pokud neposíláte pozvánku pro manželský pár, vždy počítejte, že si host může přivést společnost.

Jako host je slušnost účast potvrdit, nebo zamítnout.

Zasedací pořádek při obřadu

Hosté a rodinní příslušníci ženicha a nevěsty při obřadu vždy sedí v rozdělených řadách. Nemůže se stát, aby dědeček nevěsty seděl na ženichově straně.

V první řadě by vždy měli sedět rodiče, prarodiče a sourozenci nevěsty, či ženicha.

Oblečení hostů

Jak už bylo zmíněno, ženy by neměly mít bílé šaty. Pokud zrovna nenajdete vhodný oděv ve svém šatníku, klidně zajděte do jedné z pražských půjčoven společenských šatů.

Mužské osazenstvo by také nemělo svým oděvem upoutávat pozornost. Oblek by měli mít sladěný s ženichem. Jednoduché pánské obleky v Praze najdete i ve výprodeji v nepřeberném množství.

Přípitek

Přípitek by měl učinit jeden z otců novomanželů a následně svědci nevěsty a ženicha.

Proslov může obsahovat vtipnou historku nebo popřát manželům štěstí do budoucnosti.

Zasedání při hostině

Zasedací pořádek by měl být předem rozvržen a každé místo by mělo mít jmenovku. Rodinní příslušníci většinou sedí spolu.

Nevěsta by měla sedět po pravici ženicha. Vedle nevěsty by měli sedět rodiče ženicha a vedle ženicha naopak rodiče nevěsty.

Znát základní pravidla etikety při jakékoliv společenské akci vás může zachránit od nechtěného faux-pas. Zároveň je hezké přejímat tradice a předávat je dál.

Vdáváte se brzo a hledáte šaty, které vám perfektně padnou? Podívejte se například na naši nabídku svatebních šatů pro baculky.

 

1 komentář

  1. Je tu prosím nějaký chlap který má za sebou v nedávné době žádost o ruku? Moje otázka je naprosto jednoduchá. Kde koupit zásnubní prsten? Potřebuji to zjistit co nejdřív. Mám v plánu si totiž už na přelomu léta a podzimu udělat svatbu ale do té doby ještě musím partnerku o ruku požádat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno