Pokud se dlouhá léta věnujete šití, ale dosluhuje vám dosavadní pomocník, je nejvyšší čas na jeho výměnu. Před dvaceti lety se sice vyráběly vskutku kvalitní šicí stroje, ovšem současný trh nabízí sofistikovanější modely vybavené mnoha funkcemi, které vám ušetří při práci spoustu času. V následujících řádcích vám představíme, jaké druhy šicích strojů existují a k čemu vůbec slouží. Slyšela jste někdy pojmy jako overlock či coverlock?
Šicí stroj
První možností je klasický šicí stroj, s nímž zvládnete vytvořit i mistrovská látková díla z rifloviny, elastického i hrubého materiálu. Výrobci se zaměřují na to, aby šicí stroje uživatelkám co nejvíce usnadnily práci. Učený z nebe nespadl, tudíž by měl být stroj sestaven tak, aby se s ním naučily i začátečnice. Zároveň by měl naplnit očekávání pokročilých švadlen. Vybrat si můžete ze dvou variant. První je mechanická a druhá zase elektronická. Samozřejmě druhé zmíněné variace jsou většinou dražší.
Vyšívací stroje
Oblibě se těší kombinace šicího a vyšívacího stroje, s nímž zvládnete nejen cokoliv ušít, ale klidně si i vyšít nějaké ornamenty. Výhodou tedy je, že nemusíte zvlášť kupovat stroj šicí a vyšívací, ale postačí vám jeden, jenž zvládne obě technologie.
Coverlocky
Speciálním typem je coverlock, jehož úkolem je zakončovat oděvy hned dvěma typy stehů, a to buď řetízkovým, nebo spodem krycím. Coverlock nachází uplatnění především u oděvů, jako jsou trička, mikiny, halenky, tepláky a podobně.
Overlock
Závěrem ještě musíme zmínit overlock, jenž zase slouží k obnitkování a šití ozdobných lemů. Overlock dokáže zakončit oděv tak, že potom daný kousek oblečení vypadá, jako byste ho koupili v obchodě.
Jestliže tedy sháníte profesionální stroje, ať už pro svůj koníček, nebo práci, doporučujeme podívat se na pestrý sortiment značky Brother.