Víte, jak se postupně vyvíjely jednotlivé lampy, lampičky a lustry? Ponořte se společně s námi do jejich historie a přečtěte si, jakou zajímavou proměnou prošly.
Světlo potřebovali lidé vždycky
Bible cituje jednu známou větu, kterou údajně vyslovil Bůh: „Budiž světlo“. Právě světlo bylo v určité podobě potřeba již od pradávna. Pokud se proto na svítidla podíváme z hlediska historie, můžeme tvrdit, že jsou stará jako lidstvo samo.
TIP: Pořiďte si originální starožitnou lampičku, která dotvoří váš domov. Vyberte si na e-shopu starožitných svítidel svého favorita.
Nejstarší svítidlo: kdy pravděpodobně vzniklo
Již naši předci žijící v jeskyních si potřebovali nějakým způsobem svítit. Nejčastěji k tomu používali velmi primitivní louče. Za jedno z nejstarších svítidel je považována kamenná miska s tukem, do kterého se vkládalo nějaké vlákno či dřívko. Pochází přitom z doby před 17 000 lety a bylo nalezeno v jeskyni La Mouthe ve Francii.
Stejně jako u všeho ostatního, i vývoj svítidel šel neustále dopředu. Od svícení pomocí jednoduchých svíček jsme se dostali až k elektrifikovaným svítidlům. Konkrétní modely přitom ovlivnily i umělecké směry, které byly pro dané období typické.
Jak si svítili lidé v chrámech?
Zapátrejme na chvíli v hluboké historii a vraťme se do doby několika tisíců let před naším letopočtem. V tehdejší době se například ve velkém stavěli rozsáhlé a velkolepé chrámy v Horním a Dolním Egyptě. Tyto chrámy se pyšnily bohatým zdobením, o které se starali právě egyptští malíři.
Teď si však představte takového malíře, jak právě zdobí zdi chrámu několik metrů pod zemí. V prostředí, kde není prakticky žádný pohyb vzduchu. V nejrůznějších encyklopediích a knihách se dočtete, že si takový malíř pravděpodobně svítil loučí. Je to však opravdu možné, když zde nebyl žádný přívod kyslíku zvenčí?
Mnoho historiků by vám řeklo, že je to vlastně jednoduché. Všechno už tady bylo a je tedy možné, že i v této době naši předci znali elektrický proud. Svědčí o tom ostatně i nálezy slavných žárovek z egyptského chrámu Dendera. V kryptách tohoto chrámu se například na stěnách nachází reliéfy jakýchsi obřích baněk, které v té době mohly plnit funkci žárovek.
Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.