Odpověď je jednoduchá: podle toho, co očekáváte. Oba typy mají své výhody a nevýhody a záleží tak spíše na vašich požadavcích, který z nich pro vás bude vhodnější volbou.

Mezi zahrádkáři se o správné řešení vedou letité dohady. Někdy se můžete setkat s názorem, že fóliovník je levnější skleník a naopak, že skleník jsou vyhozené peníze. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl a co se vyplatí si na zahradu pořídit? Nejvíce záleží na tom, co chcete pěstovat

 

Fóliovník

Pořizovací cena fóliovníku je skutečně znatelně nižší, ale musíte mít na paměti, že vyžaduje údržbu a výměnu fólií. Ty nejsou ta odolné jako sklo, mají kratší životnost a tak v závislosti na jejich kvalitě a tloušťce je nutná jednou za 1 – 5 let jejich výměna. Na stavbu jsou fóliovníky lehčí, stejně tak i váhou. Úlohou fóliovníku je především chránit rostliny před větrem a deštěm, ale jeho izolační vlastnosti jsou velmi nízké. Nehodí se tak pro celoroční pěstování, neumí rostliny ochránit před přízemními mrazíky, ale skvěle zadržuje vodu a proto ho milují například okurky či rajčata. Velkou výhodou je rychlá stavba, zpravidla vám bude stačit pár hodin, a možnost kdykoli ho přemístit.

 

Skleník

Při pořízení vás bude stát víc, ale po postavení už vás nečekají žádné investice ani údržba. Je vhodný pro využití po celý rok, pro předpěstování sazenic i přímou spotřebu. Brzy na jaře, když okolo ještě příroda spí, už můžete sklízet mangold, špenát nebo ředkvičky bez ohledu na venkovní počasí. Na podzim vám skleník protáhne sezónu i prodlouží dobu sklizně. Jednotlivé bloky v konstrukci skleníku jsou vyplněné sklem nebo polykarbonátem. Ten se pyšní skvělými vlastnostmi, jako je odolnost vůči výkyvům počasí, nulová potřeba údržby i tepelná izolace. Skleníky Limes pak mají konstrukci z pozinkovaného plechu a tak nehrozí prorezavění. Nevýhodou skleníků může být bytelnost stavby a tedy nemožnost posunovat skleník podle našich potřeb, je určen pro stavbu na konkrétním místě.

Fóliovník i skleník jsou na zahradě velkými pomocníky a umí udělat s úrodou zázraky. To, který je vhodnější pro vás, si musíte rozhodnout sami. Ideální varianta je mít oba dva.

1 komentář

  1. No, tak já mám s manželem obojí, skelník i fóliovník (oba dost čerstvě) a zatím maximální spokojenost, skleník tuším od Rajplastu a vypadá moc hezky, fóliovník mám hlavně na rajčata a saláty (pěstuju podle rodiných babských rad 🙂 a doteď obecně s veškerým pěstováním super výsledky. Fóliovník jinak máme model 18m2 a stačí z (https://topfoliovniky.cz/) ale jinak myslím, že i když jsem chtěla koupit nový zahradní fóliovník i příští rok, půjdeme ještě do jednoho skleníku. Teď máme skleněný, ale dost mě láká polykarbonátový – prý se tam lépe pěstuje, ale kdo ví… 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno