Ráno je pro většinu z nás nejnáročnější část dne, většinu věcí děláme ve spěchu a sebemenší problém nám dokáže pořádně zkomplikovat celý den. Když se nám nepovede nastartovat auto, mezi nejčastější důvody patří porucha imobilizéru. Jak postupovat?
Jak imobilizér funguje?
Imobilizér je zabezpečovací elektronické zařízení, které pracuje s čipy a aktivuje se vždy, když vytáhnete klíč ze zapalování. Když pak chcete nastartovat, musíte mít správné klíče od auta s čipem, ve kterém jsou uloženy kódy. Když mezi imobilizérem a čipem proběhne správná výměna informací, můžete bez problémů nastartovat a odjet. Když ale dojde k chybě, máte nesprávné klíče nebo se imobilizér třeba porouchal, řídící jednotka nedostane informaci a s autem nejde odjet, protože ho nelze nastartovat. Deaktivaci imobilizéru tak umožní pouze správný klíč s čipem, bez něj auto nejede. To zamezuje krádežím a také znemožňuje startování přes kabely, která známe třeba z filmů. U aut, které mají imobilizér, je tato možnost startování vyloučena.
Poruchu řešte ihned
Jen málokdy dojde k tomu, že imobilizér zablokuje možnost nastartovat auto, i když máme správný klíč, bez předchozího varování. Pokud vám na palubní desce bliká nebo přímo svítí kontrolka imobilizéru nebo pozorujete problémy při startování, najděte si co nejdříve čas na cestu do servisu. Kontrola a případné seřízení imobilizéru vám dá jistotu, že vás později nepotká nepříjemné překvapení v nejméně vhodnou chvíli. Třeba při ranním spěchu a uchvátané cestě do práce na důležité jednání. Imobilizér je vázaný na řídící jednotku, proto je nutné přijet s autem a počítat s určitým časem na diagnostiku a řešení případného problému. S sebou byste tak kromě auta měli mít i doklady k němu a samozřejmě i klíč.
Nepodceňujte varování na chybu imobilizéru a návštěvu servisu neodkládejte. Když je pak porucha větší a auto už nejde nastartovat, k nákladům na opravu musíte připočítat také odtah vozidla a větší rozsah prací.