Bolí vás kolena? Máte problémy s klouby? Špatně se vám hojí zlomeniny? Trápí vás vrásky, celulitida, strie, nehezké pigmentové skvrny, křehké nehty či lámavé vlasy? Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, je velmi pravděpodobné, že vám v těle chybí právě kolagen, nejdůležitější stavební bílkovina v našem těle. Zejména, pokud již patříte do věkové kategorie 40+. Naštěstí kolagen patří mezi volně prodejné léky.

Ve vodě nerozpustná bílkovina kolagen je základní stavební hmotou podpůrných tkání v těle savců. Je také organickou složkou podpůrného systému, čili chrupavek a kostí, šlach a tkání i kůže. Kolagen se skládá přibližně z 20 druhů základních aminokyselin a je nejdůležitější bílkovinou v lidském těle. Od 25. roku života však naše tělo postupně ztrácí schopnost kolagen tvořit a po 40. roce ho už netvoří téměř vůbec. Ano, je to tak. Nedostatek kolagenu důsledkem jeho přirozeného úbytku věkem vede nejprve ke zhoršení stavu kostí a projevuje se mimo jiné oslabením svalstva, snížením pružnosti šlach a svalů, snížením tření uvnitř namáhaných kloubů nebo různými degeneracemi. Co je stejně nepříjemné, nedostatek kolagenu má na svědomí i vznik prvních vrásek či obávané celulitidy. Pokožka je suchá, vlasy ztrácí lesk, začíná neodvratný proces stárnutí. Pro zachování celkového zdraví, pohyblivých kloubů a pružné pokožky bez vrásek je proto důležité jeho pravidelné doplňování. Jedním z dostupných doplňků je například Kolagen 4000.

Protože kolagen není trvalý, v těle se neustále vyměňuje. Zaniká a obnovuje se současně, vzniknout může pouze v metabolických procesech obratlovců. Kolagen se sice ve vodě nerozpouští, ale jeho peptidy ano. Tělo je vstřebává a transportuje do pojivových tkání. Rostlinné kolageny neexistují, v potravě proto kolagenů přijímáme opravdu málo. Kolagen je důležitý i pro chrupavky, pokud ho nemáte dostatek, mohou trpět vaše kolena či záda. Pojivové tkáně musí být nasycené kolagenem, aby se mohly dobře vyvíjet. Chrupavky potřebují kolagen, aby se dokázaly regenerovat. To je důvod, proč tělo tuto bílkovinu neustále potřebuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno