Japonská zahrada nemusí být velká. Naopak, ty nejmenší se podle orientálních tradic vejdou na plochu dvou rohoží tatami. Není proto problém vyhradit si na zahradě malý koutek, při jehož zařizování se budeme inspirovat orientem. Drahé příručky k tomu potřeba nebudou, postačí pár základních rad.

 

Používejte přírodní materiály

Mech, lišejníky a popínavé rostliny – to jsou elementy, které po čase dodají každé japonské zahradě potřebnou dávku autenticity. Navíc příjemná zeleň vývojově nejjednodušších rostlin vypadá krásně během celého roku. Aby se jejich drobné kořínky měly kde uchytit, vsaďte při zařizování japonské zahrady na vhodné materiály. Přírodní kout v zahradě, ve kterém stojí dřevěný altán a kamenná lucerna, vytvoří pro jejich rychlý růst ty nejlepší podmínky.

 

Voda v zahradě

V japonském stylu úpravy zahrady by neměla chybět voda. Stačí i malé jezírko nebo tenký potůček, přes který vede elegantní dřevěná lávka. Někdy se ale skutečná voda na zahradu zkrátka nevejde, snažte se tedy vyvolat alespoň zdání její přítomnosti. Voda na zahradě může být zastoupena třeba zahradní lávkou překlenující menší dolík porostlý bahenními rostlinami nebo mostem spojujícím dva vyvýšené záhony s iluzí volného prostoru pod ním.

 

Vhodné doplňky jsou jako třešinka na dortu

Jen upravené štěrkem vysypané cestičky a pečlivě sestříhané stromky podél nich nestačí. Japonská zahrada musí mít i prvek překvapení. Tím se může stát třeba kamenná žába nebo lucerna ukrytá za záhybem cesty nebo dřevěné vědro zpola zarostlé okrasnou trávou. Fantazii se meze nekladou. A je to tak správně.  

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno