I když se to tak dospělým nemusí jevit, děti také mohou mít problémy se zády. A ty vycházejí z úplně stejných příčin jako právě u dospělců, a sice z chybných pohybových stereotypů. K tomu hlavně u mladých žáků a studentů přispívají špatné školní brašny.

Pro zdravá záda

Podle průzkumů nenosí valná část školáku vhodné tašky, respektive batohy. Zdá se to jako maličkost, nicméně i z té se může během let vyklubat docela závažný problém, jehož řešení bude komplikované a zdlouhavé.

Špatně zvolené mohou z dlouhodobého hlediska znamenat pro dítě velký problém. Existuje více příčin, proč raději v tomto případě sáhnout po osvědčené kvalitě. Tou hlavní je váha, jenž je u horších produktů často nad limitem norem. Norma přitom činí u batohů pro děti prvního stupně 1,2 kg, u batohů pro děti na druhém stupni pak 1,4 kg.

Díky pravidelnému nošení takovýchto břemen dochází ke svalovým dysbalancím a následnému bolestem páteře i hlavy. Jedná se o dobré podhoubí pro vznik skoliózy, která může značným způsobem narušit nejen fyzický, ale i duševní stav dítěte.

Důležitou roli hraje rovněž ergonomie. Určitě svým potomkům nekupujte batoh bez vyztužených zad. Absence vhodné opory totiž znamená utrpení pro páteř.

Na výlety

Správný výběr školní brašny je tedy stěžejní a nevyplatí se zde hledět na každou stovku. Stejně byste však neměli příliš šetřit na turistickém batohu.

Pokud se svými ratolestmi chodíte rádi a často na výlety, je potřeba, aby měly správné zavazadlo. Není to tak důležité jako v případě školních brašen, ale kvůli zažití správných stereotypů je vhodné, aby mělo dítě oporu zad i během volnočasových aktivit.

Rovněž byste měli dbát na správné nošení školního i turistického batohu. Můžete sice koupit tu nejlepší brašnu na planetě, ale budete-li ji dítě nosit pouze na jednom rameni, budou to vyhozené peníze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno