Hnutí volajícímu po udržitelné a etické kosmetice mnozí nepředvídali dlouhého trvání. Nicméně tato kosmetika se naopak ukázala jako obrovský hit, který stále přibírá nové a nové příznivce. Je ještě něco, co o přírodních kosmetických superhrdinech nevíte? Následujících 5 faktů vás možná překvapí!
- Regulace škodlivých složek v kosmetice? Evropa je mnohem napřed!
Evropská unie reguluje 1 641 toxických látek, které se v kosmetice zkrátka objevit nesmí. Tipli byste si, kolik je jich zakázáno ve Spojených státech? Pouze 11! A výzkum, který by vedl k rozšíření tohoto seznamu, je minimální. Celkem zvláštní vezmeme-li v úvahu, že na poměrně vysoké úrovni jsou upraveny složky potravin, ale to, co si dáváme na kůži a co do těla v konečném důsledku stejně přechází, stojí na okraji zájmu. Nicméně existuje i řada povolených látek, které mohou náš organismus negativně ovlivnit. Typicky sulfáty, parabeny, silikony mají na svědomí nejen alergické reakce, ale i narušení hormonálního systému a zvýšení rizika vzniku rakoviny. Pozor na ně!
- Není bio jako bio
Nejen přísady nejsou zcela regulované; přesné vymezení pojmů jako „přírodní“ nebo „organický“ také chybí. Existuje však série pokynů pro jakýkoliv produkt na evropském trhu, který by tato označení nesl. V případě přírodní bio kosmetiky jednotná pravidla pro její označování a certifikace také nemáme, můžeme se však orientovat dle základního rámce, který poskytují nezávislé akreditované organizace, které certifikáty udělují.
- Vidíte na seznamu ingrediencí latinu? Dobrá zpráva!
Jsou-li názvy složek napsány latinsky, jde o skvělý signál, že se skutečně jedná o přírodní suroviny. Až tedy budete v záplavě kosmetiky vybírat tu s čistším složením, hledejte latinské výrazy ve spojení s těmi anglickými, například: Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil. Naopak zaznamenáte-li extrémně složité chemické názvy, zkontrolujte si, zda nejde o zástupce tzv. Dirty dozen!
- Při přechodu na clean produkty musíte být trpěliví.
Záludnost spočívá v tom, že tělo se nejprve „musí zbavit“ syntetických složek, které až dosud přijímalo. Horní vrstvě pokožky trvá asi měsíc, než se úplně obnoví, proto se skutečné výsledky dostaví až časem a vám se může zpočátku zdát, že nová péče nefunguje. Ještě markantnější je to v případě změny produktů péče o vlasy. Vlivem používání klasických šamponů plných silikonů se na nich časem vytváří silná krusta. Navíc kadeře jsou známé tím, že absorbované látky v sobě dokáží udržet opravdu dlouho, viz třeba testy na užívání omamných látek. Připravte se na to, že vlasům může trvat i dlouhé týdny, než si na novinku zvyknou.
- Přírodní složky jsou stejně účinné jako chemické.
Jeden by si mohl myslet, že chemikálie jsou silnější nebo účinnější než přírodní látky. Toto ale není ten případ. Chemie spíše než problémy řeší, je překrývá. A nebo zároveň v tichosti způsobuje další. Co se tedy efektivity týče, přírodní produkty nezaostávají, a mýtus částečně pramení právě z toho, že na viditelné výsledky je třeba si trochu počkat. Clean ingredience s sebou pak přináší navíc živiny, vitamíny a minerály, po kterých pokožka touží, a kterých se ji umělých produktů nedostává.
Čas na změnu?
Clean beauty představuje změnu návyků a větší pozornost při nákupu. Znamená ale i uvědomělejší přístup a projev lásky a péče o naši planetu. Mnoho odborníků si myslí, že tato revoluce, která na síle rozhodně neztrácí, změní kosmetický průmysl k lepšímu. Přidáte se k ní?
Podle čeho si kosmetiku vybíráte? Sledujete na ní uvedené certifikáty?