Malování baví mnohé z nás. Jenomže nakreslit něco vodovkami či temperami na čtvrtku, či pouze si vybarvovat antistresové omalovánky pro dospělé, to zdaleka není tak zábavné, jako se pustit do tvoření pořádných olejomaleb. Jak si však správně vybrat malířské plátno?

Zážitek z malby na plátno je zcela jiný

Na plátně vzniká viditelně kvalitnější dílo a i malíř-amatér skokově postoupí na úroveň malíře-poloprofesionála. Ideálními barvami na plátno jsou olejové barvy. Považují se za nejtrvanlivější, mají skvělou konzistenci, vysokou krycí schopnost a po zaschnutí jdou přemalovat. Malba s nimi je trochu pomalejší, protože déle schnou. Další nevýhodou může být, že se ředí terpentýnem, který příliš nevoní. Moderní alkydové barvy jsou rovněž olejové barvy, ale ředí se již vodou. Rychle schnou a nezapáchají. Avšak trvanlivost je nízká. Podobně jako u akrylových barev, které bývají navíc nadměrně hořlavé. Všechny tyto barvy se však hodí pro malbu na plátno.

Podle čeho vybírat malířské plátno?

Malířské plátno je tkanina z bavlněné či lněné příze, někdy i z jiné. Je velice odolná vůči namáhání tahem. Podle typu umí vpít barvu, či ji naopak udržet bez rozpití na povrchu plátna. Malířská plátna se prodávají jako již napnutá, tedy v rámu, nebo samotná.

O kvalitě malířského plátna rozhoduje materiál (len, bavlna, juta apod.) i gramáž plátna (udávaná v g/m2). Velikost pak záleží na našich preferencích, zdali chceme malovat mini dílko, nebo rovnou obří obraz.

Gramáž malířského plátna je daná hustotou vazby i silou příze. Spolu s použitým materiálem nám říká, jak se bude plátno chovat v reakci s konkrétním typem malířských barev. Je dobré plátno na malování kupovat v e-shopu, kde se o něm dovíme více podrobností, zejména tedy to, pro jaký typ malby se hodí.

Plátno si lze koupit i bez vypnutí na rám. Je to levnější alternativa, avšak bez rámu se neobejdeme a musíme se pak plátno na rám naučit napnout svépomocí. Pokud přesně víte, jak velký bude váš obraz, je potřebné si plátno před napnutím koupit s rezervou navíc. Do většiny rámů je potřebný přesah 8 až 10 cm (myšleno na obě strany současně).

Malířská plátna podle materiálu

Bavlněná malířská plátna se vyznačují hladkou texturou. Dají se pořídit už od velice nízké gramáže. Struktura je bez uzlíků a hrubých vláken.

Lněná malířská plátna bývají drsnější a viditelně hrubší. Alternativou mohou být pak hladká válcovaná lněná plátna. Lněná plátna mají méně hustou strukturu než bavlněná a při napínání je nutné dbát o to, aby se neroztáhla, zejména ne asymetricky.

Malířská jutová plátna se velice podobají těm lněným, ale budou ještě hrubší. U nich je cílem zachovat hrubou texturu, která se má stát součástí díla.

Šepsová malířská plátna jsou již plně připravená plátna s nátěrem z akrylového šepsu. Díky tomu už se před malbou nenatírají. K jejich osazení do rámu bývají důležitým pomocníkem napínací kleště. Materiál se z rubu navlhčí vodou, aby došlo k dokonalému vypnutí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno